Agentlik 3 il əvvəl başlayan Rusiya-Ukrayna müharibəsindən sonra demək olar ki, bütün Avropa ölkələrinin müdafiə büdcələrini artırdığını, lakin bəzi ölkələrin büdcələrinin NATO-nun müəyyən etdiyi Ümumi Daxili Məhsulun (ÜDM) 2 faizinin altında qaldığını bildirib.
Açıqlamada xatırladılıb ki, Avropa Birliyi (AB) Komissiyasının sədri Ursula von der Leyen bu ay AB-yə üzv dövlətlərin birgə xərclərinin ÜDM-in 3 faizini keçməli olduğunu və Böyük Britaniyanın 2027-ci ilə qədər müdafiə xərclərini ÜDM-in 2,5 faizinə çatdırmağı öhdəsinə götürüb.
Açıqlamada İngiltərədəki bu xərclərin xaricə gedən yardımların kəsilməsi hesabına maliyyələşdiriləcəyi və hədəfin sonradan bunu 3 faizə çatdırmaq olduğu bildirilib.
Bəyanatda, bütün Avropa ölkələrinin hətta orta müddətli dövrdə belə 3 faizlik müdafiə xərcləri hədəfinə çatmasının çətin olduğu, 3-4 illik artım dövründən sonra müdafiə xərclərinin illik 1 ballıq artımının bir çoxları üçün məqbul olacağı bildirilib.
Yaşlanma, yüksək borc xidməti xərcləri, sosial xərclərə olan tələblər və vergilərin artırılması ilə bağlı siyasi çətinliklər fonunda xərclərin azaldılmasının çətinliyini nəzərə alaraq, bu, çox güman ki, daha yüksək fiskal kəsirlərə və maliyyə ehtiyaclarına səbəb olacaq.
Dövlət maliyyəsinin regionun suveren reytinqlərinin mühüm rol oynadığı qeyd edilən bəyanatda müdafiə xərclərinin artımının bir hissəsinin maliyyələşdirilməsi üçün Avropa səviyyəsində borclanmanın istifadə edilməsinin gözlənildiyi bildirilib.
Müdafiə xərclərinin artmasının ABŞ-ın ticarət siyasətinə görə iqtisadi qeyri-müəyyənliyin onsuz da yüksək olduğu bir dövrə təsadüf etdiyinə diqqət çəkən açıqlamada, “Yerli sənayelərə ayrılan xərclərin kəskin artmasının böyüməyə müəyyən qədər müsbət təsir göstərəcək, lakin bunun ölçüsü olduqca qeyri-müəyyəndir”, – deyilib.