“Hamımız çalışmalıyıq”
Böyük Britaniyanın Baş naziri Starmer: “Bugünkü sammit Avropanın təhlükəsizliyi üçün nəsildə bir dəfə baş verən bir andır”
“Hamımız çalışmalıyıq” XX əsrin əvvəlləri, axşam saatları. Bir şotland fermer evinə qayıdırdı. Bataqlığın yanından keçərkən birdən kömək çağırışını eşitdi.
Ukrayna, Fransa, Almaniya, Danimarka, İtaliya, Hollandiya, Norveç, Polşa, İspaniya, Türkiyə, Kanada, Finlandiya, İsveç, Çexiya və Rumıniyanın dövlət rəhbərləri və nazirlərinin iştirakı ilə İngiltərənin paytaxtı Londonda Ukraynada davamlı sülh və Avropa təhlükəsizliyi olan sammit başlayıb.
“Biz bu gün buradayıq, çünki bu, Avropanın təhlükəsizliyi üçün nəsildə bir dəfə baş verən bir andır və hamımız Ukrayna üçün yaxşı nəticə əldə etmək üçün çalışmalıyıq”, – Starmer dünyanın hər yerindən liderlərin qatıldığı sammitin açılışında deyib.
Starmer vurğulayıb ki, “Ukraynada sülh yalnız hüquqlar məsələsi deyil, bu həm də sammitdə iştirak edən hər bir millətin və bir çox başqalarının təhlükəsizliyi üçün həyati əhəmiyyət kəsb edən məsələdir”.
Sammitdən əvvəl Baltikyanı ölkələrin liderləri ilə görüşdüyünü və onların da Ukrayna danışıqlarının bir parçası olduqlarını ifadə edən Starmer, bir qrup Avropa ölkəsi ilə Ukraynanın müharibəni dayandırmaq üçün bir plan üzərində birlikdə işləmək üçün razılaşdıqlarını və daha sonra ABŞ ilə görüşərək bu planı daha da irəli aparacaqlarını bildirib.
Starmer deyib ki, sammitdə davamlı sülhün və Ukraynanın gələcəkdə özünü müdafiə etmək qabiliyyətinin necə təmin ediləcəyi və bu ölkəyə daha çox dəstək verə biləcəkləri müzakirə olunacaq.