ABŞ Ədliyyə Nazirliyi fevralın 13-də üç nəfərin ABŞ-dan Rusiyaya qeyri-qanuni olaraq təyyarə hissələrini ixrac etməkdə ittiham olunduğunu açıqlayıb.
Rus şirkətinin Amerika törəməsi olan “Flighttime Enterprises” şirkətinin işçiləri olan üç müttəhimin tələb olunan lisenziyalar olmadan Rusiyaya mal göndərdiyi iddia edilir.
ABŞ bu tədbirləri Rusiyanın 2022-ci ilin fevralında Ukraynaya genişmiqyaslı işğalından sonra həyata keçirib.
Açıqlamada, ümumi dəyəri 1,86 milyon avronu keçən 4 təyyarə hissəsinin lazımi yoxlamalar aparılmadan ixrac edildiyi bildirilib.
Ohayo ştatı məhkəməsinin ittihamnaməsində həmçinin təfərrüat verilir ki, üç təqsirləndirilən şəxs ixrac məhdudiyyətlərini “bilərəkdən və qəsdən pozub” və istifadə etdikləri malların son ünvanını gizlətmək üçün vasitəçi şirkətlərdən istifadə ediblər.
ABŞ prokuroru Kennet L.Parker, “Biz dünyanın heç bir yerində, o cümlədən Rusiyada ABŞ qanunlarını pozan ixrac pozuntularına və ya qaçaqmalçılığa dözməyəcəyik”, – deyib.
Azad Avropa Radiosunun məlumatına görə, ABŞ istehsalı olan “Boeing” və AB istehsalı olan “Airbus” təyyarələri Rusiyanın ticarət donanmasının üçdə ikisini təşkil edir və sərnişinlərin təxminən 90 faizini daşıyır.
Rusiyanın aviasiya sənayesi Qərbin sanksiyalarından ağır zərbə alıb və təyyarələrini saxlamaq üçün lazım olan hissələri əldə etməkdə çətinlik çəkir.
Bu, hava yollarının sərnişinlərin təhlükəsizliyini riskə atmasına səbəb olub, mühacirətdə olan Rusiya tədqiqat təşkilatı “Novaya qazeta” Rusiyada təyyarə qəzalarının kəskin artdığını bildirdi.