“Yerli vaxtla saat 10:00-dan iki “KF-16” təyyarəsi ölkənin Şimali Koreya ilə möhkəm möhkəmləndirilmiş sərhədinə yaxın Poçeon şəhəri yaxınlığındakı kəndə səkkiz MK-82 bombası atıb”, – deyə Cənubi Koreya Hərbi Hava Qüvvələri bildirib.
Yerli media xəbər verir ki, xəsarət alanların bəziləri ciddi olsa da, qurbanların heç birinin vəziyyəti ağır deyil. Bir neçə ev, katolik kilsəsi və istixana qismən zərər görüb.
Şəhərin üç hərbi atış poliqonunun olduğunu təsdiqləyən Poçeon meri Pik Yunq-hyun hadisəni "dəhşətli" adlandırıb. Cənubi Koreya Hərbi Hava Qüvvələrinin adını açıqlamayan rəsmisi jurnalistlərə bildirib ki, pilotlardan biri bombardman koordinatlarına səhv daxil olub. Pilotun səhvinin səbəbi məlum deyil.
Cənubi Koreya Hərbi Hava Qüvvələri hadisəyə görə üzr istəyib və zərərçəkənlərə təzminat ödəyəcəyini vəd edib, onların tezliklə sağalmasını arzulayıb. O, həmçinin əlavə edib ki, baş verənlərlə bağlı hərtərəfli araşdırma aparılacaq.
Bombaların atılmasından qısa müddət sonra Cənubi Koreya ordusu ölkə daxilində bütün canlı atəş təlimlərini dayandırdığını açıqladı.
Qərar ABŞ və Cənubi Koreyanın ölkədə illik birgə hərbi təlimlərinə başlamazdan bir neçə gün əvvəl qəbul edilib.
“Azadlıq Qalxanı” təlimləri müttəfiqlərin Pxenyandan gələn təhdidlərə qarşı hazırlığını artırmaq üçün nəzərdə tutulub.