Dörd ştatda fəlakətlər törədən tornado ölkənin şərqinə doğru hərəkət edir, ölənlər çoxdur
ABŞ-ı qasırğa vurdu ABŞ qasırğa fəlakəti ilə sarsılıb. Gecə boyu ABŞ-ın mərkəzi və şərq bölgələrini bir gecədə vuran tornadolar böyük fəsadlar törədib və ən azı 14 nəfər həyatını itirib.
Arkanzas, İllinoys, Missisipi və Missuri ştatlarının bəzi hissələrinə güclü fırtınalar gətirən aşağı təzyiq sistemi dünən axşamdan bu gün səhərə qədər 26 tornado meydana gətirib.
“Bu gün Alabama və Missisipidə daha çox tornado üçün yüksək risk var. Şans 30 faizdir. Bu olduqca əhəmiyyətlidir”, – Milli Hava Mərkəzinin meteoroloqu Devid Rot deyib.
Sinoptiklər fikrincə, fırtınalar yenidən gücləndikcə, tornado və şiddətli tufan riskinin güclənəcəyi bu gecə olacağını deyib. Milli Meteoroloji Xidmətin məlumatına görə, tufan gün ərzində şərqə doğru hərəkət edərək gecə yarısı Florida Panhandl və Atlanta şəhərlərinə çatacaq.