Kənd yollarındakı canavar
Ötən il Avropada yol qəzaları 19,800 nəfərin həyatına son qoyub
Kənd yollarındakı canavar 2024-cü ildə Avropa Birliyi (AB) üzrə 19 800 nəfər yol qəzalarında həyatını itirib. AB Komissiyasının açıqladığı 2024-cü il üçün yol təhlükəsizliyi və yol ölümləri ilə bağlı məlumatlara görə, keçən il birliyə üzv ölkələrdə yol qəzalarında ölüm nisbəti yüzdə 3 azalaraq 19,800 olaraq qeydə alınıb.
Son beş ildə Yunanıstan, İspaniya, Fransa və İtaliyada yol ölümlərində cüzi azalma, İrlandiya və Estoniyada isə artım müşahidə olunub.
Əksinə, Bolqarıstan, Danimarka, Litva, Polşa və Sloveniya bu statistikanı 50 faiz azaltmaq məqsədinə doğru irəliləyiş əldə ediblər.
İsveç və Danimarka yol hərəkəti təhlükəsizliyi baxımından ən təhlükəsiz ölkələr olaraq qalırlar və “bir milyon adama müvafiq olaraq 20 və 24 ölüm” baş verir.
AB-də kənd yolları ən böyük risk yaratmağa davam edir və ölüm hallarının 52 faizi bu yollarda baş verir.
Belə qəzalarda həyatını itirənlərin 77 faizi kişilərdir.
Ölümlə nəticələnən qəzalarda ölüm hallarının ən çox hissəsini avtomobilin sərnişinləri təşkil edir, ikinci yerdə motosikletçilər, piyadalar və velosipedçilər gəlir.