Cənubi Koreya Nəqliyyat Nazirliyi “power bank”ların yalnız əl yükündə daşına biləcəyini və uçuşlar zamanı istifadəsinə icazə verilməyəcəyini açıqlayıb.
Yanğının baş verməsinə səbəb kimi zədələnmiş və ya düzgün istifadə olunmayan enerji bankının alışması müəyyən edilib. Yeni qaydalara əsasən, “power banklar” kabin baqajında aparıla bilər, lakin uçuş zamanı istifadə oluna bilməz və yük anbarında daşına bilməz.
Bu qadağanın yaxın günlərdə digər aviaşirkətlərə də şamil ediləcəyi gözlənilir. Sərnişinlərə uçuşdan əvvəl cihazlarını tam doldurmaq və ya aviaşirkətin USB şarj xidmətləri təklif edib-etmədiyini yoxlamaq tövsiyə olunur. Təhlükəsiz uçuş üçün sərnişinlərin yeni qaydalara əməl etmələri gözlənilir.
Təyyarələrdə hansı güc bankları qadağandır?
Dünyanın aviasiya şirkətləri təyyarələrdə daşınması qadağan edilən enerji bankları üçün yeni qaydalar tətbiq edib. Bu qaydalara əsasən, müəyyən meyarlar müəyyən edilib:
– 100 Wh-a qədər güc bankları əl yükündə daşına bilər və ümumiyyətlə uçuşlar zamanı istifadəyə icazə verilir.
– 100 Wh və 300 Wh arasında güc bankları yalnız əl yükündə daşına bilər, lakin əksər aviaşirkətlər bu cür cihazların sayını məhdudlaşdıra bilər və uçuş zamanı istifadəsinə icazə vermirlər.
– 300 Wh-dən çox güc bankları ümumiyyətlə təyyarələrdə daşınması qadağan edilən cihazlar arasındadır. Bu tip enerji bankları təhlükəli materiallar hesab olunur və yalnız yük anbarında daşına bilər. Lakin əksər aviaşirkətlər bu cür cihazların daşınmasını tamamilə qadağan edir.