Azərbaycanın iqtisadiyyat naziri Mikayıl Cabbarovun rəhbərlik etdiyi nümayəndə heyəti bu yaxınlarda İsraildə böyük qaz kəşfiyyatı sazişinin yekunlaşdırılması üçün danışıqlar aparıb.
İsrail 2023-cü ildə Azərbaycan Dövlət Neft Şirkətinə (SOCAR) kəşfiyyat hüququ verib. Bununla belə, 2023-cü ilin oktyabrında başlayan münaqişə nəticəsində İsrail sahillərində təbii qaz kəşfiyyatında irəliləyiş ləngidi.
İki gün əvvəl İsrail Azərbaycanın “SOCAR”, Böyük Britaniyanın BP və İsrailin “NewMed Energy” şirkətlərindən ibarət konsorsiuma kəşfiyyat lisenziyası verib.
ARDNŞ İsrailin ərazi sularının şimalında 1700 kvadrat kilometrlik ərazidə I sahədə qaz kəşfiyyatı aparacaq.
Bu, SOCAR-ın Azərbaycandan kənarda ilk qazma müəssisəsi olacaq.
Cabbarov onu da bildirib ki, SOCAR ilə İsrailin “Union Energy” şirkəti arasında İsrailin Eksklüziv İqtisadi Zonasında (EEZ) birgə kəşfiyyat fəaliyyəti haqqında anlaşma memorandumu imzalanıb.
Yanvarın 31-də SOCAR Aralıq dənizində ən böyük dəniz təbii qaz yataqlarından biri olan Tamar layihəsində 10 faiz pay almaq üçün “Union Energy” ilə müqavilə imzaladığını açıqlamışdı.
SOCAR İsrailin Tamar dəniz qaz yatağına sərmayə qoyur və hazırda yeni kəşfiyyat lisenziyaları ilə iştirakını genişləndirir.