BP TANAP-dakı payını satır
Şirkət bərpa olunan enerjiyə vəsait toplayır
BP TANAP-dakı payını satır BP TANAP boru kəmərindəki payının dörddə birini Apollona 1 milyard dollara satmağa razılaşıb. Neft şirkəti BP Azərbaycan və Türkiyənin “Apollo Global Management”i birləşdirən TANAP təbii qaz kəmərindəki səhmlərinin dörddə birini 1 milyard dollara satmağa razılaşıb.
BP-nin TANAP kəmərində 12 faiz payı var idi. BP-dən başqa Türkiyə də BOTAŞ vasitəsilə boru kəmərində 30 faiz paya malikdir.
BP-nin bərpa olunan enerji sərmayələrini artırmaq qərarına gəlib. BP-nin baş direktoru Mürrüy Okinklossun sözlərinə görə, şirkət neft və təbii qaz investisiyalarını azaltmaqla 2027-ci ilə qədər 20 milyard dollar dəyərində aktivləri sataraq vəsait toplamağa çalışacaq.
TANAP Azərbaycanın Xəzər dənizindəki “Şahdəniz” yatağının İtaliya və Yunanıstana daşındığı qaz kəmərinin ən böyük seqmentidir.