Güney Azərbaycan millətçiləri arasında gizli ittifaq
Dönüş nöqtəsi Pəhləvi rejiminin bütün illərində türk dilinin yeganə çıxış yolu Məhərrəm və Səfər ayının matəm günlərində, Qədr gecələrində Məşhəddən Tehrana və Azərbaycana kiminsə dayana bilmədiyi türk mərsiyələri idi. İnqilabdan və mollaların və məzhəbin dini orqanının hakimiyyətə gəlişindən sonra onlar paniranizmin xidmətinə, xüsusən də İranın Şimali Azərbaycana qarşı təbliğat aparan bir qüvvəyə çevrildilər.
Bu gün, dörd onillikdən sonra Urmiyada bu oyun pozulub.  Azərbaycan torpaqlarına təhlükə sonda dini icmanı bürüdü və cəmiyyətin dini təbəqəsi ilə Azərbaycanın millətçi əksəriyyəti arasında gizli ittifaq yarandı.  Mən dəfələrlə yazmışam ki, onlarca konkret səbəbə görə, əgər son on ildə Azərbaycan milli hərəkatı konkret siyasi oyun qura və ona rəhbərlik edə bilməyibsə, bu oyunları pozmaqda qəribə bir güc nümayiş etdirib, daha doğrusu, tehranpərəst faşist mərkəzçilərin və təcavüzkar kürd terrorizminin siyasi hiyləgərliyini nümayiş etdirib və onlar hər şeyi asanlıqla açıblar.
Hicrı 1404-cü ilin Fərvərdin ikincisi (22 Mart,2025) yenidən Azərbaycan və Azərbaycan şəhidlərinin torpağının və qanının qorunmasında dönüş nöqtəsidir.  Biz bu günü uzun illər xatırlayacağıq.
2 Fərvərdin 1404-cü il Azərbaycan tarixində əlamətdar hadisədir.  İran hökumətinin təhlükəsizlik xidmətinin kəşfiyyat orqanlarının silahlı və terrorçu qruplarla əməkdaşlıqda qızışdırılması, İranın daxilində və xaricində Fars mediasının geniş dəstəyi nəhayət, millətin səbrini tükəndirdi.  İlin axır çərşənbəsində Naci Zindəştinin pulu ilə İraqdan və qonşu vilayətlərdən 5000 nəfəri yığıb, mahnı oxuyub, rəqs edib, Kürdüstanın saxta bayrağını dalğalandırıb, “Urmiya Kürdüstandır” deyiblər.  “Iran Wire” 30-a vuruldu və 150.000 adam yazdı!!!