Poznan Bələdiyyəsi şəhərin hər tərəfini zəbt edən siçovullara qarşı tədbir görüb. Şəhər şurası görünməmiş bir qərarla gəmiricilərin sayının məhdudlaşdırılması, siçovulların və siçanların daşıya biləcəyi xəstəliklərin yayılmasının qarşısını almaq üçün aprelin 1-dən 30-dək zərərvericilərə icbari mübarizənin həyata keçiriləcəyini açıqlayıb.
Bələdiyyə “Zərərvericilərə qarşı məcburi mübarizə tədbirləri” çərçivəsində xəstəxanalarda, restoranlarda və yaşayış yerlərində siçan tələlərinin yerləşdirilməsinə göstəriş verib.
Bələdiyyə orqanları gəmiricilərdən qorunmaq üçün binalardakı deşik və çatların bağlanmasını xahiş edib və ev sahiblərini siçanları tutmaq üçün tələ qurmağa çağırıb.
Ticarət obyektlərinin sahibləri və idarəçiləri kampaniyanın bütün dövrü ərzində xüsusi zəhərlərdən və digər zərərvericilərə qarşı mübarizə üsullarından istifadə etməklə müəyyən zərərvericilərə qarşı mübarizə aparmağa borclu olacaqlar və bu öhdəliyə əməl olunmasına bələdiyyə və səhiyyə xidmətləri tərəfindən nəzarət ediləcək.
Bundan əlavə, bina sahibləri gəmiricilərin daxil ola biləcəyi yerlərdə deşikləri və çatları möhürləməklə öz binalarını qorumağa diqqət yetirəcək və siçan və siçovullara qarşı mübarizə vasitələrini açmaq çətin olan və müdaxiləyə qarşı xüsusi stansiyalara yerləşdirəcəklər.