“Yalın əllə döyüşəcəklər”
“Yalın əllə döyüşəcəklər” Martın 25-də ABŞ Senatında keçirilən dinləmələrdə Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin direktoru Con Ratkliff Ukraynanın sülh üçün şərtini xatırladıb. O bildirib ki, bu şərtlər yerinə yetirilməsə, Ukrayna qüvvələri yalın əllə də olsa döyüşəcəklər.
"Mən bunu Ukrayna müqaviməti haqqında demək istəyirəm. Ukrayna xalqı və ordusu bir neçə ildir ki, qiymətləndirilmir. Mənim təəssüratım ondan ibarətdir ki, əgər Ukrayna davamlı sülh üçün məqbul şərtlər görməsə, mən əminəm ki, onlar durmayacaqlar”, – Ratkliff deyib.
Bəyanat ABŞ Prezidenti Donald Trampın Rusiya ilə Ukrayna arasında atəşkəs və daha geniş sülh sazişi əldə etmək üçün səylərini davam etdirdiyi bir vaxta təsadüf edib. Ratkliffe deyib ki, Tramp davamlı sülhü təmin edəcək şərtlər altında müharibəni bitirməyi hədəfləyir. MKİ də Trampın diplomatik səylərini dəstəkləmək üçün addımlar atır.
ABŞ-ın vasitəçiliyi ilə Moskva və Kiyev həm Ukraynada, həm də Rusiyada enerji infrastrukturunu hədəf alan hücumları qadağan etmək barədə razılığa gəliblər. Bundan əlavə, müharibə edən tərəflər güc tətbiqini aradan qaldırmaq və Qara dənizdə ticarət gəmilərinin hərbi məqsədlər üçün istifadəsinin qarşısını almaq barədə razılığa gəliblər.
ABŞ və Ukrayna ilkin olaraq martın 11-də Ciddədə aparılan danışıqlarda 30 günlük daha geniş atəşkəsi dəstəkləyiblər, buna əsasən quru əməliyyatları dayandırıldı.
Rusiya prezidenti Vladimir Putin martın 18-də Trampla telefon danışığında Vaşinqtonun genişmiqyaslı təklifini rədd edərək, xarici hərbi yardımın dayandırılması kimi Ukraynanın müdafiəsini zəiflədəcək şərtlər tələb edib.
Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski Qara dənizə və enerji infrastrukturuna hücumları əhatə edən qismən atəşkəsin martın 25-də qüvvəyə minməsinin gözlənildiyini bildirib. Rusiya isə martın 25-də Qara dənizdə atəşkəsin yalnız Qərbin Rusiya ərzaq istehsalçılarına və ixracatçılarına tətbiq etdiyi sanksiyaların ləğvindən sonra qüvvəyə minəcəyini açıqlayıb.