“Politico”nun məlumatına görə, bəzi fransız hüquqşünaslar hesab edirlər ki, Konstitusiya Məhkəməsinin yerli siyasətçi haqqındakı hökmü apellyasiya şikayətlərini bitirmədən qüvvədə saxlamaq qərarı Avropa Birliyinin (AB) vəsaitlərini mənimsəməkdə ittiham edilərək mühakimə olunan və apellyasiya şikayəti verilərsə, işi illərlə yekunlaşa sürəcək Le Penə də şamil oluna bilər.
Fransada 2027-ci ildə keçiriləcək prezident seçkilərində namizədliyini açıqlayan Le Penin işində prokurorlar Paris Cinayət Məhkəməsində məhkəmə sisteminin etirazlarının və apellyasiya prosesinin yekununu gözləməkdənsə, ifrat sağçı liderə 5 illik qadağanın dərhal tətbiqini tələb edirlər.
Hakimlər Konstitusiya Məhkəməsinin qərarı əsasında apellyasiya prosesinin yekunlaşmasını gözləmədən hökmün icrasına qərar versələr, ifrat sağçı Le Pen 2027-ci il prezident seçkilərində iştirak edə bilməyəcək.
Digər tərəfdən, bəzi hüquq ekspertləri Fransada təqsirsizlik prezumpsiyasının əsas olduğunu, Konstitusiya Məhkəməsinin qərarının yerli hakimiyyət orqanları ilə məhdudlaşa biləcəyini və bunun Le Penin işinə tətbiq edilə bilməyəcəyini iddia edirlər.
Konstitusiya Məhkəməsi 2024-cü ildə dövlət vəsaitlərini mənimsəməkdə təqsirli bilinərək mühakimə olunan Fransanın Mayotte koloniyasının keçmiş yerli nümayəndəsi Raçadi Sayndunun apellyasiya prosesinin yekununu gözləmədən işdən azad edilməsi barədə Cinayət Məhkəməsinin qərarının qanuna uyğun olduğuna qərar verib.
Paris Cinayət Məhkəməsi Le Penlə bağlı qərarını martın 31-də açıqlayacaq. İddia olunur ki, Le Pen Avropa Parlamentinin deputatı olduğu müddətdə uydurma məsləhət xidmətləri üçün AP vəsaitləri ilə iki nəfərə maaş ödəyib.
2015-ci ildə Fransada Milli Cəbhə (FN) Partiyasından seçilmiş bəzi deputatlar, o cümlədən 2004-2016-cı illər arasında Avropa Parlamentində qondarma iş yaratmaqları iddiası ilə istintaq başladılmışdı.
2018-ci ildə adı “Milli Birlik” (RN) olaraq dəyişdirilən aparıcı sima və keçmiş prezidentliyə namizəd Le Pen, onun atası Jan-Mari Le Pen, həmçinin Lui Aliot və Bruno Qollniş də daxil olmaqla 27 partiya üzvünün Avropa Birliyinin maliyyə vəsaitlərini sui-istifadə etməsinə görə mühakimə olunduğu iş üzrə proses 2024-cü ilin sentyabrında Paris Cinayət Məhkəməsində başlayıb.