“Rusiya müxalifəti ilə danışıqlara hazırıq”
“Rusiya müxalifəti ilə danışıqlara hazırıq” Ukrayna prezidenti Vladimir Zelenski nadir torpaq elementləri üzrə saziş təklifinin bu gün ABŞ tərəfindən rəsmi olaraq qəbul edildiyini açıqlayıb. Zelenski paytaxt Kiyevdə keçirdiyi mətbuat konfransında Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı son hadisələrlə bağlı qiymətləndirmələr edib.
Zelenski çıxışında ABŞ tərəfi ilə imzalanması gözlənilən nadir torpaq elementləri sazişinə hazırlıq prosesinə də toxunub və məsələ ilə bağlı işlərin davam etdiyini bildirib. Zelenski ABŞ-ın hazırladığı saziş layihəsinin bu gün onlara rəsmi olaraq çatdırıldığını və müvafiq ekspertlərin sözügedən sənədi araşdıracağını bildirib. Razılaşmanın Ukrayna dövlətinə uyğun variantını təsdiqləyəcəyini bildirən Zelenski “Bizim üçün riskli bir vəziyyət yaranarsa, təbii ki, sirr saxlamadan bunu cəmiyyətimizlə paylaşacağam”, – deyib.
“Razılığa əsasən biz borcları qəbul etməyəcəyik, bunlar mənim üçün tamamilə aydındır, mən onları görmürəm. Ən azı indilik keçmişdən danışırıq. Əgər hər hansı bir imkan, yeni dəstək paketləri varsa, o zaman ABŞ yəqin ki, müəyyən şərtlər qoya bilər”.
Qara dənizdə atəşkəs və enerji infrastrukturunun monitorinqini aparan Zelenski bu yaxınlarda Səudiyyə Ərəbistanında Qara dənizdə atəşkəs və enerji infrastrukturu ilə bağlı əldə olunan razılaşmadan danışıb.
Atəşkəs rejiminə nəzarət mexanizminin olması lazım olduğunu vurğulayan Zelenski, əks halda atəşkəs razılaşmalarının faydasız olacağını qeyd edib. ABŞ-ın bu məsələni ilk olaraq özünün qiymətləndirdiyini bildirən Zelenski, “Öyrəndik ki, ABŞ daha sonra Səudiyyə Ərəbistanı və Türkiyə, eləcə də bəzi Avropa ölkələri ilə yoxlamalara hazır olub-olmamaları ilə bağlı məsləhətləşəcək”, – deyib.
Səudiyyə Ərəbistanının enerji infrastrukturları ilə bağlı atəşkəsə nəzarət etmək imkanının olmadığını müdafiə edən Zelenski, “Ancaq mən Türkiyənin məsələn, Qara dənizdə təhlükəsizliyi izləyə biləcək ölkələrdən biri ola biləcəyi məntiqini anlayıram”, – deyib.
Zelenski öz çıxışında Rusiya prezidenti Vladimir Putinin Ukraynada demokratik seçkilər və müharibəni dayandırmaq üçün danışıqlara imkan yaratmaq üçün müvəqqəti administrasiya təyin etmək təklifini də dəyərləndirib.
Putinin Ukraynaya hücum etdiyini deyən Zelenski, bu açıqlamanın yalnız müharibəni uzatmaq cəhdi olduğunu ifadə edərək, “Bunun tək etdiyi danışıqlar prosesini və müharibəni bitirmək üçün atılacaq addımları gecikdirməkdir”, – deyib.
Zelenski müharibənin bitməsinin tərəfdarı olan Rusiya müxalifəti ilə müharibəni bitirmək üçün danışıqlara hazır olduqlarını bildirib.