Cənubi Kipr Yunan İdarəsində (GCASC) ortaya çıxan təşkilat Türkiyə və İngiltərənin Kipr adasındakı varlığına qarşı hərəkətə keçib. Özünü “İnqilabçı azadlıq mübarizələri hərəkatı” kimi qələmə verən təşkilat sosial şəbəkələrdəki paylaşımlarında KKTC və İngiltərə bazalarının adada olmasını “işğal” kimi qiymətləndirib.
Təşkilatın “Agonisti Kiepalx” adı ilə açılan sosial media hesabında Kiprdə azadlıq mübarizəsi başlatmaq kimi qalmaqallı açıqlamalar yer alıb.
Təşkilatın simvolunun Yunanıstanın Osmanlı İmperiyasına qarşı başlatdığı Mora üsyanına aid olduğu görüldü.
Təşkilatın təsis tarixinə baxdıqda, keçən ilin iyul ayı, Türk Kipr Sülh Əməliyyatının 50 illik yubileyində təşkil edildiyi məlum olur. Təşkilat son günlərdə özünü osmanlılara qarşı geniş şəkildə göstərməyə başlayıb. Təşkilatın simvoluna Mora üsyanından çıxan atəş və çəkic daxildir. Cənubi Kipr yunan administrasiyasında dövlət nəzarəti olmadan belə təşkilatlar yarana bilməz.
Təşkilat Kiprdə türklərə qarşı qırğınlar həyata keçirən EOKA-nın ritorikasından istifadə edir. EOKA terror təşkilatının ideologiyası Cənubi Kiprdə hakim və ya sağçı partiyalarda yaşamağa davam edir. Zamanla EOKA siyasi partiyaya çevrildi və onun bazasında Milli Xalq Cəbhəsi (ELAM) yaradıldı. ELAM Yunanıstanda qadağan edilmiş Qızıl Şəfəq Partiyasının Kipr qoludur. ELAM-ın Kipr yunan parlamentində 2, Avropa Parlamentində isə 1 deputatı var. ELAM qara geyimli türklərə qarşı hücumlar həyata keçirib. O, yunan polisinin nəzarəti altında hərbi nizamla yürüş edib. ELAM Kipr türklərinə qarşı digər hücumlara da cavabdeh idi. Təşkilat ELAM-ın çıxışlarından istifadə edir. Onların sosial mediada təşkilatlanmasının səbəbi kimliklərini gizli saxlamaqdır.
Təşkilat Yunanıstanın Müstəqillik Günü paradında əsgərlərin “Kipr yunandır” şüarını səsləndirməsindən dərhal sonra hərəkətə keçib. Təşkilatın məqsədi Kiprdə və ya Kipr Türk Cümhuriyyətində türkləri məhv etməkdir. Gələcək hücumlarda bu təşkilatın adını eşitsək, təəccüblənməyin.