Fransada və digər AB ölkələrində uzun müddət istifadə edilən avro əskinasları dəyişir. Avropa Mərkəzi Bankı (AMB) 2026-cı ildən etibarən bütün əskinasları daha etibarlı, müasir və tematik dizaynlarla əvəz edəcəyini rəsmən açıqlayıb. Bu dəyişikliklə 5, 10, 20, 50, 100 və 200 avroluq əskinaslar tamamilə fərqli görünüşə sahib olacaq. Lakin nağd puldan istifadə bitməyəcək. Yalnız mövcud əskinaslar yeniləri ilə əvəz olunacaq.
Həm təhlükəsizlik, həm də kimlik yeni dizaynların əsas məqsədləri aşağıdakılar olacaq. Fırıldaqlara qarşı daha güclü təhlükəsizlik tədbirləri Avropanın mədəni və təbii zənginliyini əks etdirən yeni mövzular ümumi Avropa kimliyinin gücləndirilməsi AMB prezidenti Kristin Laqard bu dəyişikliyi bu sözlərlə yekunlaşdırdı: “Yeni pul nişanları bizim ümumi Avropa kimliyimizi və müxtəliflikdəki gücümüzü əks etdirəcək”.
İki mövzu önə çıxır yanvar ayında verdiyi açıqlamada, AMB yeni əskinaslarda istifadə olunacaq iki mövzunu da paylaşdı: “Mariya Küri və Leonardo da Vinçi kimi tarixi şəxsiyyətlər, məsələn, kitabxanalar və muzeylər də bura daxildir. Avropanın təbii sərvətləri dəniz və dağ mənzərələri, Avropa Parlamentinin rəyini təmsil edən binalar və s. əhatə edən dizaynın yaradılmasında 65 min vətəndaş iştirak edib. 2025-ci ildə dizayn müsabiqəsi keçiriləcək və AMB-nin İdarə Heyəti yekun qərarı 2026-cı ildə verəcək”.
Rəqəmsal ödənişlərin artması bir çox Avropa ölkələrində “nağd pul gedirmi?” sualına səbəb olub. Lakin AMB açıq şəkildə danışdı. Nağd pul tamamilə ləğv edilməyəcək. Əskinaslar rəqəmsal transformasiya ilə daha etibarlı hala gətiriləcək. Fransada əməliyyatların 48 faizi indi debet kartı ilə həyata keçirildiyi halda, Avropa üzrə əməliyyatların təxminən yarısı hələ də nağd şəkildə həyata keçirilir.
Avropada saxtakarlıqla mübarizə, texnoloji inkişaflara ayaq uydurmaq və ortaq kimliyi gücləndirmək məqsədi ilə həyata keçirilən bu proses, əskinaslara estetik və təhlükəsizlik baxımından yeni nəfəs gətirəcək. Köhnə valyutalar tədricən dövriyyədən çıxacaq və yeni nəsil avrolarla əvəz olunacaq.