Liberal üzən məzənnəyə keçiləcəkmi və 7.5 milyard məzənnəyə təsir edəcəkmi?
İqtisadçılar problemin bir müddət də davam edəcəyi qənaətindədirlər
«2018-ci ilə də builki problemlərlə girsək, ...»
... və ya Manatla bağlı nigarançılığı aradan qaldırmaq olar?
Mərkəzi Bankın məlumatına görə Parisdə Mərkəzi Bankla “Rotshshild&Cie” Bankı arasında əməkdaşlıq razılaşması bağlanıb. Çox mühüm hadisədir. Məlum olduğu kimi, hazırda ABŞ-dakı siyasi gərginlik Rotşildlərlə Rokfellerlərin ənənəvi rəqabətinin zühurudur. Deyilənə görə bu iki yəhudi klanı dünya maliyyəsini idarə edir.
Sadəcə Rotşildlər antiqlobalist, Rokfellerlər isə qlobalistlərdir. Məsələn, Tramp Rotşildlərin, Hillari Klinton isə Rokfellerlərin adamıdır. Fransa prezidenti Makron da Rotşildlərin adamıdır. Ötən əsrin 80-ci illərində Fransada Rotşildlərin bankını ümumiyyətlə milliləşdirmişdirlər, hətta yaranan yeni bankların adında “Rotşild” sözünün istifadəsi belə qadağan idi. Amma hazırda Rotşildlər yenə həm ABŞ-da, həm də Fransada at oynadır. Belə çıxır ki, bizim maliyyə sistemi də onların təsiri altında olacaq.
Amma əsas bu deyil. Kiçik ölkəyik. Aydın məsələdir ki, qlobal sələmçi maliyyə sistemi çərçivəsində müstəqil ola bilmərik. Bizim üçün nə fərqi var: Rotşild, yoxsa Rokfeller. İndi Rotşildlər güclüdürsə, onlarla saziş bağlamaqda problem yoxdur. Olsun! Bu taktikanı bizə hələ ulu əcdadımız Cavanşir miras qoyub.
Əsas odur ki, bu sazişi yalnız Mərkəzi Bank bağlayıb. Maliyyə Bazarlarına Nəzarət Palatası orada iştirak etməyib. Halbuki, saziş 3 istiqaməti əhatə edir və, məsələn, onlardan birincisi budur: “Bank sektorunun cari vəziyyəti və sektora təsir edən əsas faktorlar qiymətləndiriləcək, aparıcı bankların biznes modelləri “scoring” metodologiyasına uyğun olaraq nəzərdən keçiriləcək, bank sektorunun maliyyə dayanıqlığının gücləndirilməsi və restrukturizasiya proseslərinin başa çatdırılması üçün zəruri olan tədbirlər üzrə tövsiyələr hazırlanacaq”.
Bu, açıq-aşkar bank tənzimlənməsi və bank nəzarətinə aid olan məsələdir. Pul siyasətinə qətiyyən aidiyyəti yoxdur. Başqa sözlə, Mərkəzi Banka deyil, Palataya aid olan məsələdir. Buna baxmayaraq, sazişi Mərkəzi Bank bağlayıb.