FED faiz dərəcələrini sabit saxladı
“Morgan Stanley” İstanbul birjasının üzvlüyünü ləğv edib
İstanbul birjasında bir gündə iki dəfə elektrik açarı işə salınıb
«Problemli kreditlərin həcmi 1 milyard 442 milyon manata çatıb». Bu barədə iqtisadçı – ekspert Vüqar Bayramov öz yazdığı şərhində bildirib. O deyib ki, bu 16 milyard 275 milyon manatlıq kredit portfelinin 8.9 faizi deməkdir: «Qeyd edək ki, neftin dünya bazar qiyməti aşağı düşməyə başlayanda bu rəqəm 5 faiz ətrafında dəyişirdi. Bununla belə, aparılan monitorinqlər göstərir ki, banklarda problemli kreditlərin məbləği Mərkəzi Bank tərəfindən rəsmi elan edilən rəqəmdən daha böyükdür. Fərqli səbəblərdən banklar yubanan kreditləri problemli kreditlər kimi rəsmilləşdirməyə həvəsli görünmürlər».
İqtisadçı vurğulayıb ki, kredit götürənlərin ödəmə qabiliyyətinin azaldığını nəzərə alsaq, növbəti aylarda da problemli kreditlərin həcmində artımlar qaçılmazdır:
«Tədqiqatlar göstərir ki, problemli kreditlərin xeyli hissəsi artıq «ümidsiz kreditlərdir». Yəni, onların geri qaytarılması praktik olaraq mümkün deyil. Halbuki, 2015-ci ilin əvvəlində təklif etdiyimiz kimi, Mərkəzi Bank sadəcə problemli kreditlərin yarısı qədər məbləğı xarici valyutada olan kreditlərə kompensasiya kimi ödəsəydi 10 min dollaradək istehlak kreditlərinə güzəşt tətbiq edə bilərdi. Mərkəzi Bank kreditlərə güzəşt versəydi nə problemli kreditlərin həcmi bu qədər şişərdi, nə də kredit borcu olanların ödəmə qabiliyyəti pisləşərdi. Bu isə o deməkdir ki, güzəşt tətbiq edilməyincə problemli kreditlərin həcmində artımlara davam edəcək».