Doqquz gündə üçüncü zəng nələrinsə plan üzrə getmədiyini göstərir
Brüssel görüşündən imtina, İrana gözdağı, Zəngəzur dəhlizi ilə bağlı yekun fikir
İlham Əliyev Helmut Kolun yolunu gedir – hamını inandırmaq
Ölkədə çox ciddi dəyişikliklər gedir. Həm görünən, həm pərdəarxası. Ələlxüsus da, informasiya siyasətində, nəhayət ki!
Sadalamaq istəmirəm, görən görür və düşünürəm ki, indiki vəziyyətdə Prezidentin yanında yeni bir ictimai qurumun yaranmasına ehtiyac var.
Bu quruma tanınmış mədəniyyət, incəsənət və elm xadimləri, ictimai fəallar, üzdə olan nüfuz sahibləri daxil ola bilərdi, cavanı da, yaşlısı da, əsas odur ki, elə bir qurumun ki, ölkə başçısına bilavasitə çıxışı olsun.
Müşavirə formatındamı, görüş formatındamı, amma Prezidentin Yanında statusu bu quruma cəmiyyətdə olan problemləri, necə deyərlər, birinci əldən birinci şəxsə çatdırmaq imkanı verərdi.
O gün baxıram Prezidentin regionlarda keçirilən görüşlərinə, böyük dönüşdür! Əvvəlki ssenaristlər bu görüşləri necə təşkil edirdilər?
Prezident gəlirdi hansısa rayona, rayon rəhbərliyi 10-15 nəfər ciddi təlim keçmiş adamı düzürdü cərgəyə və onlar da “ura, ura, ura, hər şey yaxşıdır, yağ-bal içində yaşayırıq. Allah Sizə də can sağlığı versin, bizim icra başçımıza da”.
Nə rayonda olan özbaşınalıqdan, nə qanunsuzluqlardan, nə yerli biznesə təzyiqlərdən, nə insanların adi problemlərindən deyən olmurdu.
İndi isə Sumqayıtın bulvarında bir cəsarətli xanım verir özünü qabağa və Prezidentə insanların istəyini birbaşa ünvanlayır. Bu həqiqətən də böyük dönüşdür. Düzdür, bu formatda da uzun-uzadı tərif yağdırmaq istəyənlərdən növbə düzülür, amma yaxın 500 ildə bununla mübarizə aparmaq əbəsdir.
Ona görə, həqiqətən də düşünürəm ki, belə bir qurumun yaranması haqda təklifi dövlət başçısına çatdıran olsa, bu əla təşəbbüs olardı.
Əlbəttə, burada mən velosiped icad etmirəm və orijinal da deyiləm. Bir sıra dövlətlərdə Prezidentin yanında belə məşvərət xarakterli qurum var. Bizdə də dəfələrlə müxtəlif təbəqələrdə, müxtəlif diskussiyalarda belə bir təklif səslənib, söhbət birincilikdən getmir.
Söhbət ondan gedir ki, əgər belə bir qurumun yaranması məqsədəuyğun hesab edilirsə, bu gün onun əsl vaxtıdır, gedən proseslər çərçivəsində.
Düzdür, mənə deyə bilərlər ki, buna ehtiyac yoxdur, Prezident onsuzda ictimaiyyətlə görüşür, onun hər şeydən xəbəri var, biz özümüz məlumatlandırırıq, sizə ehtiyac yoxdur.
Amma fikrimdə qalıram ki, ölkə başçısı ilə mütəmadi olaraq görüşmək imkanı olan statuslu bir ictimai qurumun mövcudluğu, məmurları da tonusda saxlayardı və nəyisə gizlətmək cəhdlərinin qarşısını alardı.
Amma ən önəmlisi, zənnimcə, heç bu da deyil. Ən önəmlisi odur ki, insanları düşündürən problemlərə ziyalıların baxışlarını, onların düşüncələrini, onların təkliflərini bilavasitə dövlət başçısına çatdırmaq imkanı yaranardı.