Nəriman Nərimanov (1870 - 1925)
«Siz ata-babalarınızın müqəddəs yerlərinə o vaxt VƏTƏN deyə bilərsiniz ki, onun sahibi olasınız»
“Avropadan öyrənəcəyimiz çox şey var” 20:30 | 31 mart 2025 | Bazar ertəsi Məqaləyə 27 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
Böyük dil modellərində dil qərəzliliyi ilə bağlı narahatlıqlar Yaponiya və AB arasında əməkdaşlığa çağırışlara səbəb olub. Yaponiya hökumətinin yüksək rütbəli rəsmisi bildirib ki, Yaponiya ingilis və ya çin dilinə əsaslanmayan süni intellekt modellərini inkişaf etdirmək üçün Avropa Birliyi (AB) ilə əməkdaşlıq etmək istəyir.
İqtisadiyyat, Ticarət və Sənaye Nazirliyinin (METI) İT sənayesi şöbəsinin müdir müavini Motoki Kurita süni intellektin inkişafının Yaponiya-AB əməkdaşlığı üçün mühüm sahə olduğunu vurğuladı: “Biz hesab edirik ki, generativ süni intellekt modelləri əsasən ingilis və çin dil modellərinə yönəlib. Beləliklə, biz AB ilə ingilis və çin dilindən başqa süni intellekt sistemləri üzərində işləyə biləcəyimizə inanırıq. Məlumat mübadiləsi vasitəsilə bu əməkdaşlığı digər qeyri-ingilis və çin dilli olmayan regionlara da genişləndirə bilərik”.
Kurita, mövcud süni intellekt modellərinin əksəriyyətinin, xüsusən də “ChatGPT” kimi sistemlərin açıq alqoritmlərə əsaslanmadığını qeyd edərək, “Bu, aldığımız cavabların necə yaradıldığını dəqiq bilmədiyimiz bir modeldən asılı olmağımıza səbəb ola bilər. Dil maneələri də burada mühüm rol oynayır”, – deyib
Generativ süni intellekt modelləri nəzəri cəhətdən dil baxımından neytral olsa da, müəyyən linqvistik meyllər daşıya bilər, çünki onlar əsasən ingilis və çin tərtibatçıları tərəfindən qurulur.
AB-də Süni İntellekt Aktı (AI Akt) olsa da, Yaponiyada hələ də süni intellektə xas hüquqi baza yoxdur. Bununla belə, METI və Yaponiyanın Daxili İşlər və Rabitə Nazirliyi (MIC) biznes üçün süni intellekt təlimatı üzərində işləyir.
“Biz Birləşmiş Ştatlarla əməkdaşlıq edirik, təlimatlarımızı müqayisə edirik və mümkün üst-üstə düşmələri qiymətləndiririk və nəticələri ictimaiyyətə açıqlayacağıq”, – deyən Kurita, süni intellektlə bağlı qaydaların qlobal miqyasda qarşılıqlı fəaliyyət göstərməli olduğunu vurğulayaraq, bu texnologiya sərhədləri aşaraq fəaliyyət göstərir.
Nəhayət, Kurita, “Biz inanırıq ki, Avropadan öyrənə biləcəyimiz çox şey var. Ona görə də bu təşəbbüsü digər ölkələr, o cümlədən AB ilə genişləndirmək bir seçim ola bilər”.