Terrorçuların təchizat düşərgələri hədəfə alınıb
“Heç kim İrana hücum etmək barədə düşünməyə belə cürət etmir”
ABŞ İranın Nüvə Proqramını tamamilə ləğv etmək niyyətindədir
“Google”un əsas şirkəti “Alphabet”in törəməsi olan ABŞ-da yerləşən “Mandiant” kibertəhlükəsizlik firması tərəfindən aparılan yeni araşdırma göstərir ki, bir qrup iranlı haker İran, Suriya və Livanda milli təhlükəsizlik məmurlarını kibercasusluqda tələyə salmaq üçün bu sahədə ekspertlər cəlb etmək adıyla saxta məlumatlardan istifadə etməklə şirkət qurduğunu açıqlayıb.
Tədqiqatçıların fikrincə, iranlı hakerlər bir müddət əvvəl Respublikaçılar Partiyasının prezidentliyə namizədi Donald Trampın seçki kampaniyasını sındırmaqda ittiham olunan “Charming Kitten” kimi tanınan “APT42” adlı qrupla da əlaqə saxlayıblar.
“APT42” qrupu ümumiyyətlə İran İnqilab Keşikçiləri Korpusunun (SEPAH) kəşfiyyat bölməsi ilə əlaqələndirilir. ABŞ Federal Təhqiqat Bürosu (FTB) “APT42”nin 2024-cü il ABŞ seçkilərinə davam edən müdaxilə cəhdləri ilə bağlı araşdırmaya başladığını açıqlayıb.
2017-ci ildə qurulan “APT42” yaxın vaxtlara qədər aktiv idi. Müxtəlif vaxtlarda iranlı hakerlər öz fəaliyyətlərini israillilər tərəfindən idarə olunduğunu gizlətmişlər. Analitiklər hesab edirlər ki, belə bir şəxsiyyət altında fəaliyyət göstərməyin mümkün məqsədi Yaxın Şərqdə məxfi məlumatları İsrail və digər Qərb hökumətlərinə satmaq istəyən şəxsləri müəyyən etməkdir. İranın bölgədəki müttəfiqləri ilə əlaqəli hərbi hissələrin və kəşfiyyat xidmətlərinin üzvləri hədəfə alınıb.
“Mandiant” tərəfindən aparılan araşdırmanın hesabatında, “Bu kampaniya vasitəsilə toplanan məlumatlar ölkənin kəşfiyyat xidmətlərinə İrana düşmən olan ölkələrlə əməkdaşlıq etmək istəyən şəxsləri müəyyən etməyə kömək edə bilər. Sözügedən məlumatlar İrana qarşı kəşfiyyat fəaliyyətini aşkar etmək və bu cür əməliyyatlarda iştirakda şübhəli bilinən iranlıları mühakimə etmək üçün istifadə edilə bilər”.
Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) İrandakı missiyası hələlik sorğuyna cavab verməyib.