Avropa Birliyi (AB) Suriyaya qarşı bankçılıq, enerji və nəqliyyat kimi sektorları hədəf alan sanksiyaları ləğv etməyə hazırlaşır.
AB rəsmisindən alınan məlumata görə, fevralın 24-də Brüsseldə bir araya gələcək birlik ölkələrinin xarici işlər nazirləri Suriyaya vətəndaş müharibəsi zamanı tətbiq edilən bəzi sektoral sanksiyaların ləğvi ilə bağlı razılığa gələcəklər.
Rəsmi, sanksiyaların ləğvi qərarının “geri dönə bilən” olacağını və buna görə də “dayanma” kimi qiymətləndiriləcəyini və Dəməşq administrasiyasının demokratik addımlarının bu prosesdə həlledici olacağını bildirib.
Qərarın ilkin olaraq bank, enerji və nəqliyyat sektorlarını əhatə edəcəyi öyrənilib.
Avropa Birliyinin xarici işlər nazirləri yanvarın 27-də keçirdikləri iclasda Suriyaya qarşı sanksiyaların yumşaldılması üçün “yol xəritəsi” üzərində razılaşdıqlarını açıqlayıblar.
AB-nin Xarici Əlaqələr və Təhlükəsizlik Siyasəti üzrə Ali Nümayəndəsi Kaja Kallas, “Biz tez hərəkət etməyi hədəfləyirik. Dəməşq tərəfindən səhv addımlar atılarsa, biz sanksiyaların ləğvini geri qaytara bilərik”, – dedi.
AB-nin Suriyaya qarşı sanksiyaları vətəndaş müharibəsinin başlamasından sonra 2011-ci ilin mayında başlayıb.
Rejimlə əlaqəli şəxslərə qarşı səyahət qadağaları və aktivlərin dondurulması kimi fərdi məhdudlaşdırıcı tədbirlər görüldü və insan hüquqlarının pozulmasına görə məsuliyyətə cəlb edildi.
Bəşər Əsəddən tutmuş nazirlərə qədər rejimin yaxın çevrəsindən tənqidi adlar da siyahıya salınıb.
Bundan əlavə, AB Suriyaya qarşı sektoral sanksiyalar tətbiq edərək, rejimin maliyyə şəbəkəsinin mərkəzində dayanan sektorları hədəfə alıb. Bu çərçivədə xam neft və neft məhsullarının idxalı, həm hərbi, həm də mülki məqsədlər üçün istifadə oluna bilən malların, bəzi rabitə vasitələrinin ixracına məhdudiyyət qoyulub.
Bu sanksiyalar müəyyən təşəbbüslərin və infrastruktur layihələrinin maliyyələşdirilməsini də əhatə edib.