ABŞ və Böyük Britaniya Səda və Zəmərə çəhərlərinə havadan zərbələri endirib
London komediya klubu botokslu insanlara girişi qadağan edir
İngiltərədən Rusiyanın qovduğu diplomatlara misli ilə cavab
Dənizlərin dərinliklərində, İkinci Dünya müharibəsindən qalma bir xəzinə var. Milyarderlər dənizlərin dərinliklərində gizlənmiş 300 milyard funt sterlinq dəyərində olan nəhəng bir xəzinə üçün geniş axtarış əməliyyatına sərmayə qoyurlar. Bu macəralı təşəbbüs İkinci Dünya Müharibəsi zamanı alman sualtı qayıqları tərəfindən batırılan Britaniya gəmilərindən qızıl və gümüşü geri qaytarmağı hədəfləyir.
Hedcinq fondunun menecerləri və şəhər maliyyəçiləri bu tarixi xəzinəni tapmaq üçün böyük məbləğdə pul yatırırlar. Onların arasında “Argentum Exploration” mütəxəssis bərpa firmasını quran “Spectator”un sahibi, Pol Marşall və Merrill Linçin keçmiş bankiri və rəqib kəşfiyyat şirkəti “Britannia's Gold”un sədri Filip Reyd var.
Bu dənizaltı xəzinə ovuna təkcə maddi qazanc axtarışı deyil, həm də vətənpərvərlik hissi həvəsləndirir. “Britannia's Gold” şirkətinin sədri Filip Reyd bu hissi açıq şəkildə ifadə edərək, "Mən İngiltərənin qızıllarını geri alacaq adam olmağa qərarlıyam”, – deyib.
İtirilmiş xəzinə axtarışında
İkinci Dünya müharibəsi zamanı İngiltərədən Amerikaya daşınan böyük miqdarda qızıl və gümüş alman sualtı qayıqlarının hücumları nəticəsində İrlandiya sahillərində dayaz sularda batıb. Tədqiqatçılar bu gəmilərin bugünkü pulla təxminən 300 milyard funt sterlinq dəyərində yük daşıdığını təxmin edirlər.
“Britannia's Gold” kimi şirkətlər bu itirilmiş xəzinələri tapmaq üçün illərlə axtarış aparır və dəniz dibində mürəkkəb və təhlükəli əməliyyatlar həyata keçirirlər. Şirkətlərin dəniz əməliyyatları üzrə menecerləri bildirirlər ki, onların qarşısına “Zülmət qaranlıqda 20 santimetr qalınlığında polad kəsmək” kimi çətin vəzifələr düşür.
Xəzinə tapılanda nə baş verəcək?
Əgər bu xəzinələr tapılarsa, şirkətlər tapdıqları qiymətli metalları təhlükəsiz şəkildə sahilə çıxaracaq və sonra Britaniya hökuməti ilə müqavilə bağlamağa çalışacaqlar. Tapılan xəzinənin dəyəri bərpa xərcləri ödənildikdən sonra investorlar arasında bölüşdürüləcək.
Lakin bu proses hüquqi baxımdan kifayət qədər mürəkkəb və mübahisəli ola bilər. Keçmişdə oxşar xəzinə axtarışı əməliyyatları müxtəlif ölkələr və qruplar arasında iddialara gətirib çıxararaq uzunmüddətli hüquqi mübarizəyə səbəb olmuşdu.
Milyarderlərin riski və mükafatı
Bu dənizaltı xəzinə ovu milyarderlər üçün həm böyük risk, həm də böyük mükafat təklif edir. Əgər uğur qazansalar, həyatlarını dəyişən bir sərvət əldə etmək şansı olacaq. Ancaq uğursuz olsalar, yatırdıqları milyonlarla dolları itirə bilərlər.
Bu səbəbdən belə layihələr çox vaxt “vençur kapitalı” hesab olunur və onları ancaq böyük sərvət sahibi insanlar maliyyələşdirə bilər.
Nəticədə, dənizlərin dərinliklərində itirilmiş xəzinələr milyarderlər üçün həm macəra, həm də investisiya vasitəsi kimi görünür. Lakin bu macəranın sonu hələ məlum deyil.