yüksələr öz doğma dilyilə»
Arı qədər faydalı, ziyansız 08:48 | 9 fevral 2025 | Bazar Məqaləyə 153 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
Arı qədər faydalı, ziyansız
Niyə parabüzənlər şans böcəyi adlandırırlar?
Qocalar deyirdilər ki, parabüzən (yeddinöqtəli) olan yerdə bolluq gəlir, düz deyirdilər. İnsanlar üçün zərərsizdirlər, evin içində çoxala bilmirlər, yeməyinizə toxunmurlar və ağaca zərər vermirlər. Bağınıza və ya evinizə bir parabüzən girərsə, bilin ki, çox şanslısınız.
Tək bir parabüzən həyatı boyu təxminən 5000 cücü (gündə təxminən əlli həşərat) yeyə bilər. Nəticədə, bağçanızda, əkininizdə və ya mənzərənizdə zərərvericilərə qarşı mübarizə aparmaq üçün mükəmməldir. Mənbələrə əlavə olaraq, parabüzən miqyaslı həşəratlar, gənələr, kartof böcəkləri və ağ milçəklərlə qidalanır.
Bundan əlavə, kənd təsərrüfatı məhsullarına ziyan vuran onlarla həşəratı yeyərək bitkilərin qısırlaşmasının və qurumasının qarşısını alan bu həşəratlar əkin sahələrinə məhsuldarlıq gətirdiyi üçün fermerlərimiz tərəfindən “Uğur böcəyi” adlandırılır.
Alimlər, parabüzənlərə arılar qədər əhəmiyyət verməyi və dünyada onların sayını artırmağı hədəfləyirlər.
Deyirlər: “Arılar bitkilərin istehsalçısıdır, parabüzənlər isə qoruyucudur”.
Parabüzənlərin arı kimi balı olmasa da, onlar özlərini qorumaq üçün zəhərli kimyəvi maddələr ifraz edirlər.
Ekspertlər tərəvəz və meyvə ağaclarına böyük ziyan vuran orqanizmlərdən biri də mənənə (cücü) dediyimiz orqanizmlərdir. Bunlarla da parabüzənlər vasitəsilə mübarizə aparmaq olar. “Laboratoriyalarda lazım olan qida maddələrini təmin edə bilsək, parabüzənləri çoxaldıb təbiətə buraxmağı planlaşdırırıq”, – alimlər deyir.
Əvvəllər çobanyastığı yerinə bağçada gördüyümüz parabüzənləri əlimizə qoyub “bəyəndim, bəyənmədim” oynayardılar.
Sevdiyimizi deyərkən uçarsa, sevmirik deyəndə uçarsa, bu, ürəyimizdəki insanın bizi sevməməsi kimi başa düşərdik.
Məsələn Azərbaycanın bəzi yerlərində parabizənlərə “Fatma” deyirlər. Əlimizin üzərinə qoyub “Fatma, Fatma, get nənəmi (və ya görmək istədiyin insanın adını çəkərdik) gətir deyərdik”. Çox vaxt görmək istədiyimiz doğrudan da gələrdi.
Əgər bir yerdə parabüzənlər görsəniz, lütfən, onu ailənizin bir üzvü kimi sevin və hörmət edin.