“Morgan Stanley” İstanbul birjasının üzvlüyünü ləğv edib
İstanbul birjasında bir gündə iki dəfə elektrik açarı işə salınıb
FED-in istehsal indeksi mart ayında gözləntilərin altına düşüb
ABŞ Mərkəzi Bankı (FED) gözlənildiyi kimi siyasət faizini dəyişməyərək 4,25-4,50 faiz səviyyəsində saxlayıb. FED-in açıqlamasında pul siyasəti qərarının 1 əleyhinə 11 lehinə səslə qəbul edildiyi bildirilib.
Kristofer Uollerin siyasət dərəcəsinin dəyişməz saxlanmasını dəstəklədiyi, lakin qiymətli kağızların saxlanmasında mövcud azalma tempini saxlamağa üstünlük verdiyi bildirilir.
Açıqlamada, bankın hədəflərini dəstəkləmək üçün federal fond dərəcəsi üçün hədəf aralığının 4,25 faizlə 4,50 faiz arasında sabit saxlanıldığı bildirildi.
FED inflyasiyada əldə etdiyi irəliləyişlə ötən ilin sentyabrında 4 ildən sonra ilk dəfə faiz dərəcələrini endirib və siyasət faizini 50 bənddən aşağı salıb.
Keçən ilin noyabr və dekabr aylarında siyasət faizini 25 baza bəndi endirən FED, ötən ilin yanvar ayında üst-üstə üç iclasında etdiyi faiz endirimlərini sabit saxlamışdı.
ABŞ-da inflyasiya 1981-ci ildən bəri ən yüksək səviyyə olan 2022-ci ilin iyununda illik bazda 9 faizə çatdıqdan sonra sonuncu dəfə fevral ayında illik 2,8 faiz səviyyəsində qeydə alınıb.
İki gün davam edən Federal Açıq Bazar Komitəsinin (FOMC) iclasından sonra FED-dən verilən açıqlamada, son göstəricilərin iqtisadi fəallığın möhkəm templə genişlənməyə davam etdiyini göstərdiyi bildirilib.
Bəyanatda qeyd olunub ki, son aylarda işsizlik səviyyəsi aşağı səviyyədə sabitləşib və əmək bazarı şərtləri güclü olaraq qalır, inflyasiyanın isə bir qədər yüksəlməsi davam edir: “İqtisadi perspektivlə bağlı qeyri-müəyyənlik artıb”.
Açıqlamada FOMC-nin inflyasiya və məşğulluq hədəfləri ilə bağlı risklərlə bağlı ehtiyatlı olduğu vurğulanıb.
Həmçinin, balansın azaldılması tempinin aşağı salınacağı və Komitənin aprel ayından etibarən xəzinə istiqrazları üzrə aylıq ödəniş limitini 25 milyard ABŞ dollarından 5 milyard ABŞ dollarına endirəcəyi və korporativ borc və ipoteka 5 milyard dollarlıq ipoteka üzrə aylıq ödəniş limitini saxlamaqla qiymətli kağız aktivlərindəki azalma sürətini yavaşlatacağı bildirilib.
İlin sonuna siyasət dərəcəsi proqnozu 3,9 faiz səviyyəsində saxlanılıb.
İqtisadiyyatla bağlı proqnozlarını da açıqlayan FED, bu ilin sonu üçün federal fondların faiz dərəcəsi ilə bağlı ötən ilin dekabrında proqnozlaşdırdığı 3,9 faiz təxminini dəyişməyib.
Müvafiq olaraq, FED federal fondların dərəcəsi ilə bağlı 2026 və 2027-ci il proqnozunu və uzunmüddətli orta faiz dərəcəsi gözləntilərini müvafiq olaraq yüzdə 3,4, 3,1 və 3 faiz səviyyəsində saxlayıb.
Bu təxminlər FED-in 2025-ci ildə iki faiz endirimi proqnozlaşdırmağa davam etdiyinə işarə edib.
Bankın inflyasiya proqnozu bu il üçün 2,5 faizdən 2,7 faizə, 2026-cı il üçün 2,1 faizdən 2,2 faizə yüksəldilib, 2027-ci il üçün isə 2 faiz səviyyəsində saxlanılıb.
Dəyişkən enerji və ərzaq qiymətlərini istisna edən baza inflyasiya proqnozları da bu il üçün 2,5 faizdən 2,8 faizə, 2026-cı il üçün 2,2 faiz və 2027-ci il üçün 2 faiz səviyyəsində dəyişməyərək yenidən nəzərdən keçirilib.
ABŞ-ın iqtisadi artım proqnozu bu il 2,1 faizdən 1,7 faizə, gələn il 2 faizdən 1,8 faizə, 2027-ci ildə isə 1,9 faizdən 1,8 faizə endirilib.
Bu il, gələn il və 2027-ci il üçün işsizlik nisbəti proqnozu 4,3 faiz səviyyəsində qalıb.