Rusiyanın Qarabağ münaqişəsinin həllinə marağını şərtləndirən bəzi mühüm amillər var. Bunları aşağıdakı kimi qruplaşdırmaq olar:
Beləliklə, indiki şəraitdə Ermənistandakı Rusiya bazaları ciddi risklərə operativ reaksiya imkanından məhrum olmaqla, faktiki mühasirə şəraitində qalmağa məhkumdur. Hərbi yükləri Azərbaycandan keçməklə şose yolu və gələcəkdə bərpa olunacaq Azərbaycan-Ermənistan dəmir yolu vasitəsilə Ermənistana və əksinə daşımaq Rusiya üçün ən optimal variant kimi görünür.
Yuxarıdakı təhlükələri, riskləri və problemləri neytrallaşdırmaq, həll etmək üçün Qarabağ məsələsinin Rusiyanın maraqları çərçivəsində həlli Moskva üçün bu gün zərurətə çevrilib. Türkiyənin (o cümlədən Qərbin) Cənubi Qafqaza müdaxiləsinin, onların hərbi infrastrukturunun Rusiyanın cənub sərhədlərinə yaxınlaşmasının qarşısını almaq (1-ci bənd); ODKB və Avrasiya İqtisadi Birliyini iflasdan xilas edərək onlara yeni nəfəs vermək (2-ci bənd) və nəhayət, Ermənistandakı hərbi bazaları (3-cü bənd) blokadadan çıxarmaq üçün:
Kremlin planı əsasında reallaşacaq Azərbaycan-Ermənistan barışığı Rusiyanın geosiyasi maraqları baxımından vacib vəzifəyə çevrilib.
Moskvanın Qarabağ münaqişəsinin həllində fəallaşmasına, Lavrovun Azərbaycanın ODKB və Avrasiya İqtisadi Birliyinə üzvlüyü barədə eyhamına bu pəncərədən baxanda mənzərə aydınlaşır. Diqqətli olmalıyıq.