ABŞ-da Birləşmiş Millətlər Təşkilatının (BMT) gələcəyi ilə bağlı səslər yenidən yüksəlir. Respublikaçıların əsrlər boyu bir çox xalqların və xalqların arzusu olan bu qurumun gələcəyi ilə bağlı maraqlı və potensial təhlükəli baxışları var.
Bəs bu söhbəti zəruri edən nə oldu?
Ötən cümə günü, fevralın 21-də ABŞ-ın respublikaçı senatoru Mayk Li öz saytındakı məqaləsində ABŞ-ın BMT-dən və ona bağlı təşkilatlardan tamamilə çıxmasını, onun maliyyələşdirilməsinin dayandırılmasını, BMT-yə rəsmi qərargahının Nyu-Yorkda olması hüququnu verən sazişin ləğvini və BMT əməkdaşlarının ABŞ-dakı diplomatik toxunulmazlığının dayandırılmasını təklif edən qanun layihəsini elan edib.
Bu, sadəcə fərdi tendensiyadır, yoxsa respublika dəhlizlərində kollektiv baxış inkişaf edir?
“Fox News”a görə, başqa bir respublikaçı, nümayəndə Çip Roy da eyni qanun layihəsini Nümayəndələr Palatasına təqdim edəcək. Roy daha əvvəl “BMT-nin amerikalıların maraqlarına xidmət etmədiyi” ilə bağlı açıq-aydın bəyanat vermişdi.
Mayk Li tərəfindən senata təqdim edilən qanun layihəsi Birləşmiş Ştatların BMT-nin sülhməramlı missiyalarında iştirakını qadağan edəcək və senatın təsdiqi olmadan BMT və ya onun filiallarına üzvlüyün bərpası üçün hər hansı saziş imzalamasına mane olacaq.
Bu, 2000-ci ildən 2008-ci ilə qədər prezident Corc Buşu müşayiət edən neokonservatorların oriyentasiyalarına qayıdışdırmı? Bu qurum ifrat sağçıların təzahürünün zirvəsi kimi görünürdü və tarix onların intellektual ustadlarından biri Con Boltonun şüşəli binanın on mərtəbəsinin bu qurumun işinə təsir etmədən sökülə biləcəyini bəyan etdiyini xatırlayır. Yəni bu, faydasız olduğunu göstərir?
Cari ildə büdcə kəsirini və federal hökumətin xərclərini iki trilyon dollara yaxın azaltmaq yolunda olan ABŞ administrasiyası üçün bunun real tendensiya olduğuna dair qorxular var.
Vaşinqton 2022-ci ildə beynəlxalq təşkilatın ümumi büdcəsinin üçdə birinə bərabər olan təxminən 18 milyard ABŞ dolları məbləğində töhfəsi ilə BMT-nin aparıcı maliyyəçisi kimi tanınır.
Bu hekayə pul və mücərrəd materializm, yoxsa ABŞ daxilində və fərqli ideoloji perspektivləri olan vətəndaşlar arasındakı siyasi baxışlar haqqındadır?
Şübhəsiz ki, Amerika demokratik solu və bir çox Avropa səsləri BMT-nin əhəmiyyətini həddindən artıq vurğulayır və onun dünyanın təhlükəsizlik problemlərini həll etmək qabiliyyətinə həddən artıq ümid bəsləyir. Bununla belə, həm Amerika, həm də Avropalı sağçılar iddia edirlər ki, BMT sülhməramlılıq və dövlət quruculuğu kimi müəyyən funksiyalar üçün faydalı olsa da, həm legitimlik, həm də effektivlik baxımından struktur olaraq məhduddur.
Baş katib Antonio Quterreşin səylərinə baxmayaraq, 1995-ci ildən BMT-də islahat çağırışlarının iflasa uğraması bu tendensiyanı dəstəkləyir.
Son siqnalların Tramp administrasiyasını təmsil edib-etmədiyi bəlli deyil. Bu çağırışlar Trampın maliyyə düşüncəsinə uyğun gəlsə belə, ABŞ-ın daha da təcrid olunması və şərqdə Atlantik okeanına, qərbdə Sakit okeana çəkilməsi demək olacaq. Bu, prezident Trampın Amerikanı yenidən möhtəşəm etmək vizyonu ilə bir araya sığmır. Çünki böyüklük əzalarını genişləndirməyi və dünyanın qalan hissəsi ilə əməkdaşlığı və tərəfdaşlığı dərinləşdirməyi tələb edir.
Respublikaçıların BMT-dən çıxmaq çağırışları və bu, BMT təsisatının yaxın müddətdə sonu demək olar ki, Çin kimi digər qütb güclərinin, bir gün demoqrafik və coğrafi balanslaşdırıcı bloklara, Vaşinqtona və ya hətta supergüclərə çevrilə biləcək millətləri və xalqları bir araya gətirən “Bir Kəmər və Yol Təşəbbüsü” kimi layihələr vasitəsilə genişlənməsi ilə uyğun gəlmir.
Ola bilsin, respublikaçılar BMT-nin yoxa çıxmadığı, lakin qanuni və effektiv beynəlxalq fəaliyyəti əhatə edən bir neçə təşkilatdan birinə çevrildiyi müasir bəşəriyyət reallıqlarına uyğunlaşdırılmış daha yeni BMT təsisatları yaratmağı düşünməlidir.