Tramp “Politico”nun hökumətdən aldığı iddia edilən 8 milyon dollar vəsaiti geri istəyir
20 min tibb işçisinin ixtisarı planlaşdırılır
“Porsche” və “Mersedes” isə gələn ilki qazancının 25 faizini itirəcək
Tramp: “Vals məlumat sızmasına görə məsuliyyəti öz üzərinə götürüb”
Trampın imzaladığı sərəncamdan sonra qlobal bazarlarda gərginlik artıb
Böyük Britaniyada yerləşən BBC, ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın hökumət qurumlarında “anti-xristian qərəzinin” aradan qaldırılması üçün işçi qrupunun yaradılacağına dair açıqlamasını “Tramp: Biz Allaha və dinə qayıtmalıyıq. Biz cəmiyyətimizdə xristianlığa qarşı zorakılıq və vandalizmdən əl çəkməyəcəyik” başlığı ilə dərc edilib.
Tramp bildirib ki, o, ABŞ-da əksəriyyət dinə qarşı “ədalətsizliyə” son qoyacaq komandaya başçılıq etmək üçün yeni baş prokuror Pam Bondi təyin edib.
Tramp əlavə edib ki, komandanın missiyası Ədliyyə Departamenti, Daxili Gəlirlər Xidməti, FTB və digər dövlət qurumlarında xristianlara qarşı hər cür hədəf və diskriminasiyanı dərhal dayandırmaq olacaq.
Tramp daha əvvəl özünün mənəvi tərəfi və Allahla münasibəti barədə danışaraq, bu münasibətin seçki kampaniyası zamanı ona qarşı törədilmiş bədnam sui-qəsd cəhdindən sonra daha da gücləndiyini bildirib. Qulağın sıyıran bu güllə onun Demokratik rəqibi Co Baydenə və onun arxasında duran Obama hərəkatına son zərbə oldu.
Bu gün 17 il geriyə qayıtsaq, xatırlayırıq ki, 2008-ci il iyunun əvvəlində Britaniyanın liberal Leyboristlər Partiyasının baş naziri Toni Bleyr inanc fondunun açılışında məruzəçi kimi demişdi: “XX əsr siyasət əsri idi, lakin 21-ci əsr din əsridir”.
2008-ci ildən bu günə qədər ərəb coğrafiyamızda aşağıdakı partlayışların şahidi olduq: Livan “Hizbullah”ı, Əl-Qaidə, Müsəlman Qardaşlar, Ərəb Baharı, İŞİD və onun xilafət adlandırdığı xəlifəlikləri.
Suriyada bu günə qədər mövcud olan cihadçı qrupların və xilafət hərəkatlarının partlamasına bənzər nümunə Afrikada Boko Haram, Somalidə Əl-Qaidə ilə əlaqəli əl-Şəbab təşkilatları və əlbəttə ki, İraqda “Hizbullah”, “Əl-Nücəba” və “Asaib Əhli-Haq” təşkilatlarının meydana çıxmasında da müşahidə olunub.
Bütün bu dini partlayışlarla adıçəkilən təşkilatların sayəsində əsrimizin ilk dörddə birində islam dininin “təcavüzkar görünüşü” nümayiş olundu. Hər halda, unutmaq olmaz ki, 21-ci əsr insanların bədəni və malından əvvəl ruhunu partladan fundamentalist “Əl-Qaidə” partlayışları ilə başladı. Biz burada 11 sentyabr 2001-ci il hücumlarını, ardınca Əl-Qaidənin 2003-cü ildə Ər-Riyad, Kasablanka və digər yerlərdə törətdiyi terrorları nəzərdə tuturuq.
Maraqlıdır ki, Qərbdə millətçi çalarları olan din və xristianlıq tonu yüksəlir. Yəni Qərbin bu dirçəlişi Şərq radikallığına reaksiyadırmı?
Əslində bu, araşdırılmalı və tədqiq edilməli olan bir mövzudur, amma bir şey dəqiqdir. Siyasətdə Orta Asiyadan başlayaraq, ərəb ölkələrindən keçərək Atlantik okeanına qədər uzanan, Qərbdə dini ləzzət daşıyan milli coşqunun, dini qarşıdurmanın ortasındayıq.
Bu vəziyyət bizi dini və siyasi oyanışların bitdiyini, onların keçmişdə qaldığını söyləyənləri – açığını desək – təqdir etməyə vadar edir. Əksinə, dini təfəkkürün milli oyanışlarla əvəzləndiyini və Türk milli kimliyinin Turan sərhədlərini aşdığını görürük. Dini dirçəlişlərin bitdiyini deyən dahilərə salam olsun.