... Və ideoloji işbazların dil “sevgi”si haqqında bəzi mülahizələr
Süni vasitələrlə edilən nə varsa, ekspansiyadır
Məqsəd nədir?
Ana dilimiz çətinliyinə görə 3-cü qrupa daxil edilib
Dil, maddi və mənəvi irsimizi yaşadan və inkişaf etdirən ən güclü vasitədir. Dövlətçilik tariximizin qızıl səhifələrindən biri isə Azərbaycan (türk) dilinin dövlət dili statusuna yüksəlməsidir. Bu, millətin öz taleyinə sahib çıxmasının və milli kimliyinin qorunmasının ifadəsidir.
Baxmayaraq ki, Azərbaycan dili dövlət dili statusu qazanıb, onun dövlət səviyyəsində qorunması və inkişafı hələ də tam təmin olunmayıb. Bu gün dilimiz ciddi təzyiqlərlə üz-üzədir. Bu təzyiqlərin əsas səbəbi dövlət dilinə münasibətdə düzgün dövlət siyasətinin müəyyən edilməməsi və idarəetmədə mövcud olan problemlərlə bağlıdır.
Azərbaycan dilinin statusunun artırılması üçün aşağıdakı mümkün hüquqi və idarəetmə addımları zəruri hesab edirik:
Təhsil sektorunda dil siyasəti
• Təhsil ocaqlarında Azərbaycan dilində təhsilin səviyyəsini rus və ingilis dilli məktəblərin səviyyəsindən daha yüksək həddə çatdırmaq.
• Rus və ingilis dilli məktəblərin sayını və təsir dairəsini tənzimləmək.
• İki dilli məktəblərdə (rus və ingilis bölmələrində) Azərbaycan dili dərslərinin məcburi olmasını və bu dərslərin daha effektiv tədrisini təmin etmək.
İctimai sektor və biznesdə dil tələbləri
• Dövlət qurumlarında və dövlət sifarişi ilə çalışan şirkətlərdə Azərbaycan dilində ünsiyyətin məcburi olması və digər dillərdə rəsmi yazışmalara tam məhdudiyyət qoyulması.
• Şəhər və ictimai yerlərdə reklamların, lövhələrin və məlumat tablolarının Azərbaycan dilində olması ilə bağlı qanunların gücləndirilməsi.
• Xidmət sektorunda çalışanların Azərbaycan dilində danışmaq məcburiyyətinin qanunla təsbit edilməsi. (Bəzi ölkələrdə olduğu kimi, müştəri xidmətləri dövlət dilində təqdim edilməlidir.)
Media və mədəniyyət siyasəti
• Azərbaycan dilində keyfiyyətli televiziya, film, musiqi və sosial media məzmununun artırılması.
• Azərbaycan dilində yazan yazıçılar və jurnalistlər üçün dövlət dəstəyinin artırılması və dilin inkişafına yönəlmiş layihələrin maliyyələşdirilməsi.