Nəriman Nərimanov (1870 - 1925)
«Siz ata-babalarınızın müqəddəs yerlərinə o vaxt VƏTƏN deyə bilərsiniz ki, onun sahibi olasınız»
Urmiyada yenə gərginlik 17:28 | 31 mart 2025 | Bazar ertəsi Məqaləyə 47 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
Strateji Araşdırmalar “Telegram” kanalı Urmiyada yeni gərginliklə bağlı xəbər yayıb. Urmiyanın İmam Şafii məscidində Ramazan bayramı namazı zamanı imamın Türkiyə prezidenti Rəcəb Tayyib Ərdoğan haqqında dediyi sözlər gərginliyə səbəb olub.
Urmiyanın sünni türklərinin mərasimlərinin keçirildiyi yer olan İmam Şafii məscidində Ramazan bayramı namazı zamanı imamın Rəcəb Tayyib Ərdoğanı diktatura və faşizmin simvolu kimi səciyyələndirib. Bu sözlər bəzi iştirakçıların narazılığına və etirazına səbəb olub.
Şahidlərin sözlərinə görə, bu sözlərdən sonra bölgədən çoxu sünni türklərdən ibarət bəzi dindarlar etiraz edib və məsciddə atmosfer gərginləşib. Özü də türk olmayan ibadətçi çıxışına davam etmək istəsə də, məsciddə gərginlik artıb.
İmam Şafii məscidi Urmiyanın ən mühüm sünni məscidlərindən biridir, burada əsasən sünni türklər öz dini mərasimlərini keçirir, lakin ibadət rəhbəri kürdlər arasından seçilir.
Urmiyanın sünni türk azlığı Qərbi Azərbaycanın cənubundan şimalına qədər yaşayan böyük və geniş yayılmış əhalidir. Onların kəndlərinin çoxu Urmiya və Salmasda yerləşir. Təxminən on il əvvəl dünyasını dəyişən Azərbaycanın böyük və tanınmış şairlərindən biri, mərhum Dədə Katib sünni müctəhidləri və alimləri arasında idi. Bu əhalinin Azərbaycan və Urmiyanın tarixində, o cümlədən Rusiya qoşunlarının ilk Quşçu döyüşündə ağır məğlubiyyətə uğradığı məşrutə dövründən sonra Rusiya ilə müharibədə çox böyük rol oynayıb. Urmiyanın işğalından sonra bu tayfanın böyük tacirlərindən altısı Balvo Hacı Lari kimi tanınan Əsgərxanda Osmanlı Şəhbəndarisinin (konsulluğu) qarşısında ruslar tərəfindən edam olunub.