De Byazi: “Start heyətdə meydana çıxanlar sonadək vuruşdular”
Azərbaycan yığması UEFA Millətlər Liqasında ilk qələbəsini qazanıb
Hazırkı Millətlər Liqasında Xviça təkbaşına 3 qol vurub, bizimkilərsə 0...
2012-ci ilin yayıdır. “Neftçi” futbol tariximizdə ilk dəfə Avropa Liqasının qrupuna vəsiqə qazanır. Prezidenti Sadıq Sadıqov, vitse-prezidenti Tahir Süleymanov, baş məşqçisi Böyükağa Hacıyev olan komanda. Klub SOCAR-dan maliyyələşsə də, rəhbərlik xarakter göstərib Azərbaycan Futbol Federasiyaları Assosiasiyasının (AFFA) komandaya təsirini minimuma endirir. Avropada, yerli liqada uğurlar qazanılır.
Sonra Sadıq Sadıqov təklənir, Rövnəq Abdullayevin futboldakı nadir uğurlu kadrlarından biri istefaya göndərilir, klub AFFA-da Elxan Məmmədovgilin qeyri-rəsmi nəzarətinə keçir. “Neftçi”nin qara günləri başlayır. Davamlı rəhbər, prezident dəyişikliyi bu köklü klubu nəticə baxımından məhv edir.
Yəni AFFA-nın olduğu yerdə uğur olmur. AFFA-nın olmadığı yerdə uğur olur.
“Qarabağ”a baxın. Müstəqil klubdur. Komandanın oturuşmuş sistemini qurmağı bacarmış baş məşqçisi, baş məşqçinin də işinə müdaxilə etməyən rəhbərliyi var. 2014-cü ildən bu yana Avropa kuboklarının qrupunda oynamadıqları il olmayıb. Davamlı yerli çempionluqlar da öz yerində.
Çünki AFFA-nın olmadığı yerdə uğur olur. AFFA-nın olduğu yerdə uğur olmur.
“Qəbələ”nin pulunun yaxşı olduğu vaxtları yadınıza salın. AFFA-ya bağlıllğı olmayan daha bir müstəqil klub idi. Dalbadal iki dəfə Avropa Liqasının qrupuna düşdü. Klubun peşəkar idarəetməsi formalaşdı.
Və indi adı “Şamaxı” olan eks “Keşlə”ni yada salın. AFFA-nın nəzarətində olmuş bir komanda. Kluba 3-4 ildə 15 milyondan artıq vəsait ayrılıb. Nəticə? Avropada bir mərhələ belə adlaya bilməyiblər.
Ona görə ki, AFFA-nın olduğu yerdə uğur olmur. AFFA-nın olmadığı yerdə uğur olur.