“Tramp böyük siyasət dəyişikliklərlə bağlı fikrini dəyişməsi ilə tanınır”
Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov bu gün İstanbulda ABŞ tərəfi ilə qarşılıqlı səfirliklərin açılması üçün danışıqlara başlayacağını açıqlayıb. Bununla belə, Ukrayna böhranının da müzakirə mövzusu olacağı gözlənilir.
ABŞ prezidenti Donald Trampın fevralın 12-də Rusiya lideri Vladimir Putinlə telefon danışığı və fevralın 18-də Ər-Riyadda iki ölkənin xarici işlər nazirlərinin görüşməsi ilə Vaşinqton və Moskva arasında başlayan proses bu gün İstanbulda davam edəcək. Rusiya tərəfi İstanbul təmaslarının yalnız ikitərəfli əlaqələri əhatə etdiyini açıqlasa da, Ukrayna müharibəsinin də gündəmin mühüm bəndi olacağı gözlənilir.
Belə ki, Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyadda başlayan proses Lavrovun həftənin əvvəlində Ankaraya səfərindən sonra İstanbula keçib. Əslində, Rusiyadakı siyasi müşahidəçilərin fikrincə, o, gələcəkdə Tramp-Putin sammitinin İstanbulda keçiriləcəyini deməyə başlayıb. Rusiyanın xarici işlər naziri Sergey Lavrov dünən Qətərin paytaxtı Dohaya səfəri zamanı açıqlama verərək, “Diplomatlarımız və ekspertlərimiz sabah İstanbul görüşündə ABŞ-ın Bayden dövründəki qanunsuz hərəkətləri nəticəsində yaranmış və Rusiyanın Vaşinqtondakı səfirliyinin fəaliyyətinə süni maneələr yaradan problemləri müzakirə edəcəklər: “Sabahkı görüşün nəticələri aramızda normallaşmanın nə qədər sürətlə inkişaf edəcəyini göstərəcək”.
Kremldən verilən məlumata görə, Rusiya nümayəndə heyətinin tərkibinə Rusiya xarici işlər nazirlərinin müavinləri ilə yanaşı, Rusiya xarici kəşfiyyat xidmətinin rəhbəri Sergey Narışkin də daxildir. Bu, İstanbulda daha geniş məsələlərin, o cümlədən Ukraynanın müzakirə olunacağından xəbər verir. ABŞ tərəfinin də Rusiyadan gözləntiləri var. Fevralın 12-dən bəri Rusiyaya davamlı güzəştlər edən Donald Tramp ötən gün “Rusiya tərəfinin Ukrayna müharibəsini ən qısa zamanda sülh yolu ilə bitirmək üçün edəcəyi güzəştləri və atmağa hazır olduğu addımları açıqlamasını istəyirik”, – dedi.
İstanbul görüşünü Tramp-Putin zirvəsinə hazırlıq kimi qəbul edən jurnalistin Kremlin sözçüsü Dmitri Peskova ünvanlandığı “Görüşlər liderlər arasında yeni təmas üçün hazırlıqdırmı” sualına mətbuat katibi, “ABŞ ilə normallaşma prosesi yeni başlayır. Lakin ölkə liderlərinin müdaxiləsini tələb edən məsələlər formalaşarsa, yeni təmaslara ehtiyac qalmayacaq”.
ABŞ tərəfi İstanbulda keçiriləcək ikitərəfli danışıqlara kimləri göndərəcəyini hələlik açıqlamayıb. Trampın Yaxın Şərq üzrə xüsusi nümayəndəsi Stiv Vitkoff bir neçə gün əvvəl maraqlı açıqlama verərək, Ukrayna münaqişəsi ilə bağlı danışıqların 2022-ci ildəki kimi yenidən İstanbul masasına çıxarılmasının düzgün qərar olacağını bildirib.