“Qaçqınları Avropaya buraxacağıq” ...
... deyən Ankara Brüsselin boğazından yapışıb
Avropa İttifaqı Azərbaycanı Rusiya təbliğatından qoruyacaq
Yaşar Aydəmirov: «Cəfəngiyatdır, bu sistemlər hava hücumundan müdafiə üçün nəzərdə tutulmayıb»
Putinin boyunduruqlu Sərksiyanı çoxməchullu tənliklə üzbəüz - bir-birinə zidd Brüssel-Moskva anlaşmaları ...
... və Azərbaycanda ondan istifadə nə dərəcədə realdır?
Avropa Yenidənqurma və İnkişaf Bankı Azərbaycana kredit ayırır
Separatizm, yoxsa populizm?
«Qazprom» vaxtı uzatdı
Avropa İttifaqı Polis Təşkilatının (“Europol”) koordinasiyası ilə 25 ölkədə çirkli pulların yuyulması və kuryerlərə qarşı keçirilən əməliyyatda 2469 nəfərin saxlanıldığı, 8755 pul kuryerinin müəyyən edildiyi bildirilib.
“Europol”dan verilən yazılı açıqlamada, çirkli pulları yuyan və kuryer işə götürən 222 nəfərin, 8755 pul kuryerinin müəyyən edildiyi, onlardan 2469 nəfərin saxlanıldığı bildirilib. Təxminən 1800 müxtəlif bank və qurumun dəstək verdiyi əməliyyatda 4089 şübhəli prosesdən 17,5 milyon avroluq “çirkli pul”un ələ keçirildiyi qeyd edilib.
Avropa Bankçılıq Federasiyası (EBF), Avropa Birliyinin Məhkəmə Əməkdaşlıq Agentliyi (Eurojust) və İnterpolun dəstəyi ilə keçirilən əməliyyata Aİ-yə üzv dövlətlərin təhlükəsizlik qüvvələri ilə yanaşı, Böyük Britaniya, ABŞ, Sinqapur, Honq-Konq və Moldova təhlükəsizlik bölmələri də daxil edilib. Məhkəmə-tibbi araşdırma aparıldığı barədə məlumat paylaşılıb.
Günahsız insanların “çirkli pulların yuyulması” alətinə çevrilməsinin qarşısını almaq istəyən “Europol” bu gündən etibarən “#DontBeaMule” (kuryer olmaq) həştəqi ilə sosial mediada maarifləndirməyə çalışacaq.
“Europol” bundan əvvəl “çirkli pulların yuyulması” cinayəti ilə mübarizə üçün “Avropa pul kuryeri aksiyası” adı altında 7 əməliyyat həyata keçirmişdi.