ABŞ Nümayəndələr Palatasındakı Respublikaçılar, 2021-ci ilin avqustunda ölkələrinin Əfqanıstandan çıxarılmasına görə Bayden administrasiyasını məsuliyyət daşıdığını bildirən araşdırma hesabatı dərc ediblər.
Nümayəndələr Palatasında Respublikaçılar ABŞ-ın Əfqanıstandan çıxarılması ilə bağlı apardıqları araşdırmanın nəticələrinə dair hesabat təxminən 350 səhifədən ibarətdir. Respublikaçıların Nümayəndələr Palatasının Xarici Əlaqələr Komitəsində 18 aydan artıq müddətdə apardığı araşdırmanın hesabatında Bayden administrasiyası ABŞ-ın 2021-ci ilin avqustunda Əfqanıstandan çıxarılmasına görə məsuliyyət daşıyıb.
İstintaqı aparan Nümayəndələr Palatasının Xarici Əlaqələr üzrə sədri, Respublikaçı Maykl Makkol iddia edib ki, “Bayden administrasiyasının əməkdaşlarını təhlükəsiz şəkildə evakuasiya etmək üçün lazımi məlumat və imkanı olub. Lakin administrasiya öz imicinə şəxsi heyətinin təhlükəsizliyindən daha çox üstünlük verib”.
Nümayəndələr Palatasındakı demokratlar hesabatı “ABŞ-ın keçmiş prezidenti Donald Trampın roluna məhəl qoyulmadığını” əsas gətirərək tənqid ediblər.
2020-ci ilin fevralında ABŞ-la əldə olunan sülh razılaşması çərçivəsində beynəlxalq qüvvələrin Əfqanıstandan çıxarılması ilə başlayan prosesdən sonra 2021-ci ildə paytaxtı mühasirəyə alan Taliban, 15 avqust 2021-ci ildə prezident Əşrəf Qəninin ölkəni tərk etməsindən sonra Kabili münaqişəsiz nəzarətə götürüb.
ABŞ Əfqanıstandan çıxarılması prosesini 31 avqust 2021-ci ildə başa çatdırıb.