Kembric Universitetinin götürülmüş saat əqrəbi təxminən 95 il sonra geri qaytarılıb
Heç kim üç kritik peşəyə maraq göstərmir
Şimali Koreya bəyan edib ki, ABŞ “birqütblü üstünlük strategiyasını həyata keçirmək” üçün Avstraliya, Yaponiya və Hindistanla Dördtərəfli Müdafiə Dialoqu (The Quadrilateral Security Dialogue – QUAD) Sammitini alət edib.
Koreya Mərkəzi Xəbər Agentliyinin (KCNA) xəbərinə görə, ölkə rəhbərliyi sentyabrın 21-də ABŞ prezidenti Co Baydenin ev sahibliyi etdiyi Dördlü Sammitlə bağlı sərt açıqlamalar verib.
Şimali Koreya Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü, QUAD-ın ABŞ-ın “birqütblü hökmranlıq strategiyasını həyata keçirməsi” üçün siyasi və diplomatik kart olduğunu iddia edib: “QUAD, ABŞ-ın Soyuq Müharibə zehniyyətinin son məhsulu və inter-düşərgə münaqişəsi siyasəti, Asiya-Sakit okean regionunda mühüm alətdir”, – deyib.
Sözçü həmçinin vurğulayıb ki, “ölkəsinin suveren hüquqlarına, təhlükəsizliyinə və maraqlarına zərər vuran düşmənçilik hərəkətlərinə heç vaxt imkan verilməyəcək”.
Sentyabrın 21-də Baydenin ev sahibliyi ilə Delaverdə keçirilən QUAD Sammitindən sonra dörd ölkə Şimali Koreyanın raket və nüvə proqramını pisləyən və Koreya yarımadasının “tam” nüvə tərksilahına sadiqliklərini təsdiqləyən birgə bəyanat yayıblar.