«Dünya ümumiyyətlə quruculuqla, tikib-yaratmaqla yaşayıb, inkişaf edib»
Son 89 saniyə 14:05 | 29 yanvar 2025 | Çərşənbə Məqaləyə 221 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
Son 89 saniyə
İqlim dəyişikliyi, nüvə təhlükələri və dezinformasiyalar qarşısında 1947-ci ildən bəri planetdə böyük bir fəlakətin yaxınlaşmasını simvolizə edən “Qiyamət Saatı” dünən gecə bir saniyə də yaxınlaşdı. Saat gecə yarısına yaxınlaşdıqca təhlükə daha da artır.
Hər il bu saatın əqrəblərini təyin etməkdən məsul olan “Atom Alimləri Bülleteni”ndəki elm adamları, keçən il 90 saniyə olan bu simvolik gecə yarısı ilə saat fərqini 89 saniyə olaraq təyin ediblər.
Keçmiş liderlərdən ibarət Ağsaqqallar qrupuna rəhbərlik edən Kolumbiyanın keçmiş prezidenti Xuan Manuel Santos Vaşinqtonda keçirdiyi mətbuat konfransında “Qiyamət Saatı” tarixdə heç vaxt olmadığı qədər fəlakətə daha yaxın olduğunu deyib: “Saat üz-üzə qaldığımız ekzistensial təhlükələri aşacaq, onu geri döndərmək üçün birliyi təmin edəcək cəsarətli liderə ehtiyac olduğunu göstərir”.
AFP bildirib ki, yeni saatın bir saniyə irəliləməsini Donald Trampın vəzifəyə başlamasından bir həftə sonra qəbul edilmiş beynəlxalq əməkdaşlıq normalarını pozması olub.
Santos ABŞ-ın yeni prezidentinin Rusiya və Çinlə diplomatiyadan istifadə etmək vədlərini alqışlasa da, onun Paris İqlim Sazişindən və Dünya Səhiyyə Təşkilatından (WFP) çıxmasını pisləyib.
Ekspertlər bir illik rekord temperaturdan sonra iqlim dəyişikliyinin planetə təsirinin pisləşəcəyi barədə xəbərdarlıq ediblər.
Santos, həmçinin dezinformasiyaya və “bir-biri ilə çox bağlı olan dünyamızda geniş yayılmış sui-qəsd nəzəriyyələrinin gücləndirilməsinə” qarşı mübarizə üçün “təcili fəaliyyətə” çağırıb. “Təhlükəsizliyin bu həyəcan verici artması, daha çox, hələ tam başa düşmədiyimiz yeni texnologiyalardan zərərli və ehtiyatsız istifadə ilə bağlıdır”, – Santos deyib.
Saatın əqrəbləri sonuncu dəfə 2022-ci ilin fevralında nüvə enerjisi ilə qonşu Ukraynanı işğal etdikdən sonra gecə yarısına qədər 10 saniyə irəli çəkilərək 90 saniyəyə çatmışdı.
“Qiyamət saatı” adlanan metaforik göstərici 1947-ci ildə II Dünya Müharibəsi zamanı yaranan iki blok arasında artan nüvə təhlükəsi və artan gərginliyə cavab olaraq yaradılıb.
Yarandığı ildə saat gecə yarısına 7 dəqiqə qalmışa təyin edilib. O vaxtdan bəri Çikaqoda yerləşən təşkilatın üzvləri meyarlarını pandemiyalar, iqlim böhranı və ya hökumətin kampaniyaları daxil etmək üçün genişləndiriblər.