Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Birbok bildirib ki, Rusiya hazırda onların ən böyük düşmənidir, çünki o, Avropada sülhə müharibə elan edib. "Hazırda bizim ən böyük düşmənimiz (Rusiya prezidenti Vladimir) Putinin Rusiyasıdır. Çünki o, Avropada sülh və demokratiyaya müharibə elan edib”, – Birbok deyib. danışdı.
61-ci Münhen Təhlükəsizlik Konfransında (MSC 2025) paneldə çıxış edən Almaniyanın xarici işlər naziri Annalena Birbok, Avropadakı ölkələrin fərqliliklərinə baxmayaraq bir yerdə olduqlarını ifadə edərək, “Başqaları “öncə mənim ölkəm” dedikdə, “Avropa bir yerdədir” cavabını veririk”, – deyib.
Rusiya-Ukrayna müharibəsi ilə bağlı danışıqlarda Avropanın masa arxasına oturmayacağı xatırladılan XİN rəhbəri, “Biz qitəmizə arxa çevirməyəcəyik. Avropa səviyyəsində sülh olmasa, uzunmüddətli sülh də ola bilməz”, – deyib.
Birbok deyib ki, ölkələr azad dünyanın, yoxsa azad dünyaya qarşı mübarizə aparanların yanında olacağına qərar verməlidirlər: “Biz burada azad dünya adından danışırıq və mən öz ölkəm üçün danışıram”.
Dünən Münhen Konfransında ABŞ-ın vitse-prezidenti Ceyms Vensin verdiyi qiymətləndirmələrlə razılaşmadığını vurğulayan Birbok, “Hal-hazırda ən böyük düşmənimiz Putinin Rusiyasıdır. Çünki Avropada sülh və demokratiyaya müharibə elan edib”, – deyib.
Birbok siyasətçi kimi demokratiyanı həm daxildə, həm də xaricdə müdafiə etmək üçün and içdiyini deyib.
Xarici işlər naziri bəyan edib ki, Ukraynada sülhə nail olmağın ən asan yolu Putinin böyük səhv etdiyini başa düşməsi və qoşunlarını geri çəkməsi olacaq.
Putinin təkcə Ukraynaya qarşı deyil, həm də NATO-ya, avropalılara, amerikalılara və azad dünyaya qarşı mübarizə apardığını əsas gətirən Birbok, “Sülh NATO-nun dağılmaması anlamına gəlməlidir”, – deyib.
Birbock, Ukraynanın gələcək NATO-ya üzvlüyünün Avropa və NATO üçün “ən iqtisadi” yol olacağını iddia edərək, “Çünki minlərlə avropalı əsgərin Ukraynaya göndərilməsi çox baha başa gələcək”, – deyib.
Yaxın Şərq ölkələri ilə əməkdaşlığın Avropa üçün vacib olduğunu vurğulayan Birbok, "Putin Suriyadan çəkildi. Rusiyada baş verənlər ərəb dövlətlərinə də təsir edir. Ona görə də gücümüzü birləşdirməliyik, – deyib.
Almaniyanın Ukraynaya Taurus qanadlı raketləri təqdim edib-etməyəcəyi ilə bağlı sualı cavablandıran Birbok, Avropada məsələ ilə bağlı ortaq mövqeyə ehtiyac olduğunu söyləyərək, “Biz bunu Ukraynada gördük. Mən Xarkovda öz gözlərimlə gördüm. Oradakı insanlar mənə dedilər ki, “50-yə qədər saydıqdan sonra hələ də sağsansa, deməli hər şey yaxşıdır, O raketlərin hansısa xəstəxananı vurmağındansa, havada ikən zərərsizləşdirmək lazımdır”, – deyib.
Nazir Birbok konfransda Ukraynanın daha çox dəstəklənməsinə ehtiyac olduğunu ifadə etdiklərini bildirib.