«Vətənpərvərlik insanın daxilindəki duyğulardır. Əgər bunlar yoxdrusa, o insan mənəviyyatsızdır»
“Biz ən böyük ticarət tərəfdaşıyıq” 19:04 | 20 fevral 2025 | Cümə axşamı Məqaləyə 75 dəfə baxılıb Şriftin ölçüsü Xəbərin şriftini kiçilt Xəbərin şriftini böyüt
“Biz ən böyük ticarət tərəfdaşıyıq”
Fransa: “ABŞ Avropa ilə ticarət müharibəsinə girərsə itirəcək çox şey var”
Fransa Xarici İşlər Nazirliyinin sözçüsü Kristof Lemuan ABŞ prezidenti Donald Trampın Avropa Birliyi (AB) və bəzi ölkələrlə ticarətə yeni gömrük rüsumları tətbiq edəcəyi ilə bağlı artan danışıqları fonunda, Avropa ilə ticarət müharibəsinə girərsə, ABŞ-ın itirəcəyi çox şey olacağını deyib.
Lemoine həftəlik mətbuat konfransında verdiyi qiymətləndirmədə transatlantik iqtisadi əlaqələrin vacibliyini vurğulayıb və proteksionist siyasətləri tənqid edbi.
“Biz ABŞ-ın ən böyük ticarət tərəfdaşıyıq”, – deyən Lemuan, ABŞ-ın Avropa ilə ticarət müharibəsinə girəcəyi təqdirdə çox şey itirəcəyini söyləyib.
Bir jurnalist “Ukrayna məsələsində ABŞ Avropanın tərəfdarıdır, yoxsa əleyhinədir” sualını verib. “Bizim ABŞ-la tarixi münasibətimiz var və müxtəlif əməkdaşlıq məsələləri üzrə intensiv dialoqumuz var”, – deyə Lemuan suala cavab verib. O cavab verdi.
Lemuan ABŞ-ın yeni administrasiyasının təkcə Ukrayna ilə bağlı deyil, həm də ticarət tariflərinin artırılması ilə bağlı yeni mövqe tutduğunu, lakin dialoqun davam etdiyini bildirib: “Avropanın təhlükəsizliyi və Ukraynada sülhün bərqərar olması üçün üzərimizə düşəni etməyə hazırıq”.
Ukraynada sülh danışıqları üçün təmasların artdığını ifadə edən Lemuan bu müharibənin ilk növbədə “Ukrayna və ukraynalılar”a, daha sonra isə Avropa təhlükəsizliyinə aid olduğunu vurğulayıb: “Biz Ukraynanın yanındayıq və Avropada təhlükəsizlik və sülh üçün hər şey edəcəyik”. Lemuan bu mesajla bildirib ki, fevralın 17-də Parisdə Ukrayna üzrə keçirilən fövqəladə sammit və dünən AB liderlərinin keçirdiyi videokonfrans Ukraynaya dəstəyi gücləndirmək məqsədi daşıyır.
Ukraynanın güclü və etibarlı təhlükəsizlik təminatlarından faydalanmalı olduğunu vurğulayan Lemuan, bu mövzuda ABŞ-la yanaşı, avropalı tərəfdaşlarla fikir mübadiləsinin davam etdirilməsinin lazım olduğunu bildirib.
Nazir Ukraynaya sülhməramlıların göndərilməsinin Rusiyanın yenidən hücuma keçməsinin qarşısını alacaq əngəllərdən yalnız biri olduğunu, lakin Ukrayna danışıqlarında prioritetin təhlükəsizlik təminatlarının təmin edilməsi olduğunu bildirib.
Bu təhlükəsizlik zəmanətlərinin Ukrayna ordusunun yeni texnika ilə təchiz edilməsi və silahlandırılması və ya ölkənin NATO-ya üzvlüyü kimi məsələlərlə bağlı olduğuna diqqət çəkən Lemuan, təhlükəsizlik zəmanətlərinin yalnız sülhməramlı qüvvələrin göndərilməsi ilə məhdudlaşdırıla bilməyəcəyini bildirib.
Donald Tramp fevralın 9-da Avropadan idxal olunan polad və alüminium məhsullarına tezliklə 25 faizlik gömrük rüsumları tətbiq edəcəyini açıqlayıb. O, Kanada və Meksikadan alüminium və poladın da tariflərə tabe olacağını bildirmişdi.
AB Komissiyası birlik məhsullarına əlavə tariflər tətbiq olunarsa, cavab tədbirləri görəcəklərini açıqlamışdı.