ABŞ fevralın 24-də Ukrayna müharibəsinin dayandırılması ilə bağlı qətnamə layihəsini təqdim edəcək.
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio ABŞ-ın fevralın 24-də BMT Baş Assambleyasına Ukraynada müharibəyə son qoymaq üçün sülh üçün yol xəritəsinin tərtibi üçün hazırlanmış qətnamə layihəsini təqdim edəcəyini açıqlayıb.
Tramp Administrasiyası Rusiya-Ukrayna müharibəsini bitirmək üçün səylərini davam etdirir. ABŞ Dövlət Katibi Marko Rubio açıqlamasında, “Prezident Tramp Rusiya-Ukrayna müharibəsini dayandırmaq və müvəqqəti fasiləyə deyil, uzunmüddətli sülhə gətirəcək həll yoluna sadiqdir. Birləşmiş Millətlər Təşkilatı, bütün üzv dövlətləri sülhə aparan yol xəritəsinin hazırlanmasında dəstəkləməyə çağırır. Bu qətnaməni dəstəkləməklə biz bu münaqişənin dəhşətli olduğunu, BMT-nin ona son qoymağa kömək edə biləcəyini və sülhün mümkün olduğunu təsdiq edirik. İnanırıq ki, indi müharibəni bitirmək üçün qərar verməyin vaxtıdır. Bu, sülhə doğru real impuls yaratmaq imkanımızdır. Biz BMT-yə üzv olan bütün dövlətləri bu ciddi səydə ABŞ-a qoşulmağa çağırırıq”, – deyib.
Nazir Rubio sosial şəbəkədəki yazısında da bildirib ki, ABŞ fevralın 24-də BMT Baş Assambleyasına müharibəyə son qoymağa dair “tarixi” qətnamə layihəsini təqdim edəcək. “Bazar ertəsi, Rusiya-Ukrayna müharibəsindən üç il sonra Birləşmiş Ştatlar Birləşmiş Millətlər Təşkilatına əlamətdar qətnamə təklif edəcək ki, bütün BMT üzvləri sülhə gedən yol xəritəsini hazırlamaq üçün dəstəkləməlidirlər”, – Rubio bildirib.