Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi dünən bəyan edib ki, Vaşinqtonla son məsləhətləşmələr zamanı Moskva ABŞ-a iki ölkə arasında birbaşa uçuşları bərpa etməyi təklif edib.
ABŞ və Rusiya diplomatları İstanbulda bir araya gəlib, son illərdə bir neçə diplomatik qovulma nəticəsində pozulan səfirlik fəaliyyətinin normallaşdırılmasını müzakirə ediblər.
Rusiya Xarici İşlər Nazirliyi danışıqları “vacib və biznes yönümlü” adlandırıb və bildirib ki, “Rusiya və ABŞ diplomatik missiyalarının fəaliyyətinin qarşılıqlı maneəsiz maliyyələşdirilməsi və diplomatların öz vəzifələrini yerinə yetirmələri üçün əlverişli şəraitin təmin edilməsi üzrə birgə addımlar barədə razılıq əldə olunub”.
Nazirlik həmçinin bildirib ki, ABŞ-a “birbaşa hava nəqliyyatının bərpası imkanlarını araşdırmaq” təklifini verib. Zamanla bağlı heç bir təfərrüat verilməyib və hələlik Vaşinqtondan məsələ ilə bağlı heç bir şərh yoxdur.
Almaniya xəbər agentliyi DPA-nın hesabatına görə, Rusiya mənbələri danışıqların məqsədinin hər iki ölkədəki diplomatik missiyaların normal fəaliyyətini bərpa etmək olduğunu bildirib.
Məlumata görə, danışıqlarda diplomatik fəaliyyətlər üçün qeyri-məhdud maliyyələşdirmənin bərpası istiqamətində addımlar da var. Qərbin Rusiya banklarına qarşı ciddi sanksiyalar tətbiq etməsi ilə Qərbin kredit və debet kartlarından Rusiyada artıq istifadə oluna bilməz.
ABŞ tərəfi Moskvadakı səfirliyin rahat fəaliyyətinə mane olan banklara və xidmətlərə çıxışla bağlı narahatlığını da ifadə edib.
“Konstruktiv danışıqlar yolu ilə tərəflər bu sahələrdə ikitərəfli diplomatik fəaliyyəti sabitləşdirmək üçün atılacaq ilk addımları müəyyən ediblər”, – XİN-in bəyanatında deyilir.
Rusiya həmçinin 2016-2018-ci illər arasında ABŞ-da ələ keçirilən 6 mülkün geri qaytarılmasını tələb edib. Danışıqların vacib olduğu və gələcək danışıqların planlaşdırıldığı bildirilib.
Rusiya tərəfdən danışıqlarda Xarici İşlər Nazirliyinin Şimali Atlantika Departamentinin rəhbəri, səfir Aleksandr Darçiyev iştirak edib. ABŞ Dövlət Departamenti rusiyalı ekspert Sonata Kulteri İstanbula göndərib.
ABŞ və Qərb ölkələri Moskvanın 2022-ci il fevralın 24-də Ukraynaya geniş miqyaslı işğala başlamasından sonra ona qarşı tətbiq edilən bir sıra sanksiyalar çərçivəsində Rusiya ilə hava əlaqəsini kəsib.
İstanbul turundan əvvəl yüksək səviyyəli ABŞ və Rusiya diplomatları ötən ay Səudiyyə Ərəbistanının paytaxtı Ər-Riyadda Ukraynada münasibətləri yaxşılaşdırmaq və müharibəyə son qoymaq üçün danışıqlar aparmışdılar.