ABŞ Ədliyyə Departamenti geniş miqyaslı kibercasusluq əməliyyatı çərçivəsində ABŞ və digər ölkələrdəki qurumları hədəf alan Çin hökuməti üçün işləyən 10 çinli haker və iki hüquq-mühafizə orqanının əməkdaşını müəyyən etdiyini açıqlayıb.
“Ədliyyə Departamenti qlobal kompüter hücumu kampaniyaları kontekstində 12 çinli müqaviləli haker və hüquq-mühafizə orqanları əməkdaşlarını mühakimə edib”, – nazirliyin ictimaiyyətlə əlaqələr şöbəsinin yazılı açıqlamasında deyilir.
Bəyanatda deyilir ki, Çin İctimai Təhlükəsizlik Nazirliyinin göstərişi ilə Çin hüquq-mühafizə və kəşfiyyat xidmətlərinin muzdlu hakerlər vasitəsilə Çinli müxalifləri sıxışdırmaq və dünyanın müxtəlif yerlərində çoxsaylı təşkilatlardan məlumat oğurlamağa çalışdığı aşkarlanıb.
Nazirlik hakerlərin “i-Soon” adlı agentliyin frilanserləri və ya işçiləri kimi fəaliyyət göstərdiyini bildirib.
Bəyanatda vurğulanıb ki, Çin kompüter casusları Asiyada bir çox hökumətlərin xarici işlər nazirliklərini gizli şəkildə izləyib və ABŞ-ın bəzi federal və dövlət qurumlarını, o cümlədən Xəzinədarlıq Nazirliyini hədəf alıb.
Həmçinin hakerlərin ABŞ-da böyük bir dini quruma qarşı casusluq fəaliyyəti həyata keçirdikləri qeyd edilib, lakin həmin qurumun adı açıqlanmayıb.
“i-Soon” texnologiya şirkəti 2010-cu ildə Çinin Baş İcraçı Direktoru (CEO) Vu Haibo tərəfindən Çinin Şanxay şəhərində yaradılıb.
Keçmiş Federal Təhqiqatlar Bürosunun (FTB) direktoru Kristofer Vray 2024-cü ilin yanvarında Münhendə keçirilən konfransda qeyd etmişdi ki, “i-Soon”dakı hakerlər FTB kibertəhlükəsizlik işçilərini ən azı 50 dəfə üstələyir.