ABŞ dövlət katibi alnında qeyri adi görünüşlə tamaşaçı qarşısına çıxıb
ABŞ dövlət katibi Marko Rubio deyib ki, 3 ildən artıqdır davam edən Rusiya-Ukrayna müharibəsi əslində ABŞ və Rusiya arasında proksi müharibədir. “Fox News”da canlı yayıma çlxan Rubio alnına çəkdiyi xaç işarəsi ilə diqqət çəkib.
Rubio prezident Donald Trampın Rusiya-Ukrayna müharibəsini bitirmək, Ukrayna və Avropanı cəlb etmədən Rusiya lideri Putinlə görüşmək səylərini qiymətləndirib.
Rubio ABŞ-da Respublikaçılara yaxın olan “Fox News” kanalında, “Aydındır ki, bu, nüvə gücləri arasında vəkil müharibədir. Bu müharibə bitməlidir. Amma heç kimin bunu bitirmək fikri və ya planı yoxdur”, – deyib.
Rubio, Ukraynanın və müttəfiqlərinin strategiyasının olmadığını, sadəcə olaraq “Ukraynaya lazım olanı nə qədər lazımdırsa, verməyə davam edək”, prinsipinə əməl etdiklərini bildirərək, Trampın əvvəldən bunu “uzun sürən dalan” kimi gördüyünü bildirib.
“Bu, hamıya açıqlandı və çox aydın oldu ki, prezidentin burada etməyə çalışdığı hər şey sülhə gedən yolun olub-olmadığını anlamaqdır. Biz hər iki tərəflə, həm ruslarla, həm də ukraynalılarla əlaqə saxlamalıyıq. Biz ukraynalılardan bunu təxribat etməmələrini xahiş etdik. Vitse-prezident bu cür məsələlərin həlli üçün diplomatiyaya ehtiyac olduğunu deyəndə, prezident Zelenski təəssüf ki, diplomatiyaya meydan oxumağa qərar verdi”.
Rubio həmçinin Zelenskinin mövqeyini yenidən nəzərdən keçirməsindən məmnun olduğunu bildirib və davam edib: “Həqiqətən inanıram ki, bu münaqişəyə son qoymağın yollarını tapmalıyıq. Bu, hər iki tərəfdən güzəştə getməli olacaq, lakin biz hər iki tərəfi masaya oturtmalıyıq. Ukraynalılar orada olmalıdırlar – əlbəttə ki, bu onların ölkəsidir və ruslar bu masada olmalıdır. Və bunu yalnız prezident Tramp mümkün edə bilər”.
Müxtəlif Qərb xristian kilsələrində Oruc ayının ilk günü olan kül çərşənbəsi bu il martın 5-nə təsadüf edib.
Katolik kilsəsində kül çərşənbəsində camaatların alnına kül xaçları çəkilir, bu zaman keşiş deyir: “Sən tozdan gəlmisən, tozun üstünə də qayıdacaqsan”. Bu küllər əvvəlki Palma bazarında (İsanın Yerusəlimə daxil olması bayramı) yandırılmış yarpaqların külləridir.