BYD üçüncü Avropa zavodunu Almaniyada qurmağı düşünür
Fredrix Merz: “Biz özümüzü müdafiə edə bilərik”
Münhen Yəhudi İcmasının sədri Şarlott Knoblax dünən Türingiya əyalətində keçirilən parlament seçkilərində ifrat sağçı Almaniya üçün Alternativ (AfD) Partiyasının birinci olmasının ardından ölkənin fərqli bir ölkəyə çevrilmə təhlükəsi ilə üzləşdiyini bildirib.
Knoblax “X” sosial media platformasında Türingiya əyalətinin parlament seçkiləri ilə bağlı açıqlama verib.
Seçki nəticələrinin Almaniyanın əvvəlki siyasi mədəniyyətindən qopduğunu göstərdiyini bildirən yəhudi icmasının başçısı, “Bu gün, İkinci Dünya müharibəsinin başlamasından 85 il sonra Almaniya yenidən fərqli, daha qeyri-sabit, soyuq, yoxsul ölkəyə çevrilmək təhlükəsi qarşısındadır.
Türingiya seçicilərinin şüurlu şəkildə ekstremistləri hakimiyyətə gətirmək istədiklərini əsas gətirən Knoblax qeyd edib ki, bütün ölkə seçkinin nəticələrini hiss edəcək.
“İndi təkcə yəhudi icması kimi azlıqlar deyil, hamı özlərinə Almaniyadakı siyasi vəziyyətin hara doğru getdiyini və bunun hər bir fərd üçün nə demək olduğunu soruşmalıdır”. Knoblauch vurğulayıb ki, bu ölkədə gələcəyin necə görünəcəyi bir daha böyük və çətin sualdır.
Koalisiya ortağı Azad Demokrat Partiyasının Bundestaqının sədr müavini Volfqanq Kubiçki də seçkilərin nəticələrinin hökumətin legitimliyini itirdiyini göstərdiyini bildirib.
Kubiçki “X”dən platformasında bu barədə paylaşım edib: “Seçkilərin nəticələri göstərir ki, koalisiya legitimliyini itirib. Əgər seçicilərin əhəmiyyətli bir hissəsi bu yolla razılıq verməkdən imtina edirsə, bunun nəticələri olmalıdır. İnsanlarda belə bir təəssürat yaranır ki, bu koalisiya ölkəyə ziyan vurur. Bu, şübhəsiz ki, belədir. Azad Demokrat Partiyasına ziyan vurur”.
Bavariyanın Baş naziri və Xristian Sosial Birlik Partiyasının (CSU) sədri Markus Söder Saksoniya və Türingiya əyalətlərində keçirilən seçkilərin nəticələrini siyasi zəlzələ kimi qiymətləndirib.
Gillamus şəhərində keçirilən folklor festivalında çıxış edən Söder, “Daha əvvəl heç vaxt həddindən artıq sağçı bir partiya ən güclü qüvvə olmamışdı. Bu, siyasi bir zəlzələdir”, – deyib.
Söder də məsələnin sadəcə hökumət qurmaqdan getmədiyini ifadə edərək, “Hökuməti quran koalisiya partiyaları nəinki uduzdular, hətta tütün xarabasına çevrildilər. Onları daha yaxşı işlər görməyə sövq etməyin heç bir mənası yoxdur. Biz nə edirik? Almaniyada fərqli bir siyasətə ehtiyac var”, – deyib.
Alman İşəgötürənlər Birliyinin (BDA) prezidenti Rayner Dulqer hökuməti tədbir görməyə çağıraraq, “Seçkilərin nəticələri hökumətin federal səviyyədə siyasətinə açıq xəbərdarlıq siqnalıdır”, – deyib.
Dünən Türingiyada keçirilən seçkilərdə AfD birinci, Xristian Demokratik Birlik Partiyası (CDU) ikinci olub.
Saksoniya əyalətində CDU birinci gələrək seçkidə qalib gəldi, daha sonra AfD ikinci yerə yüksəlib.