ABŞ-ın Əfqanıstandan çıxarılması zamanı Kabil hava limanına edilən bombalı hücumda rolu olan İŞİD üzvünün ələ keçirildiyi bildirilir. ABŞ Ədliyyə Nazirliyindən verilən açıqlamada Məhəmməd Şərifullahın İŞİD-in Xorasan qolunun üzvü olduğu bildirilib.
Bildirilir ki, Şərifullah gətirildiyi məhkəmədə 2021-ci ildə Kabil hava limanına hücumda rol oynadığını etiraf edib. İŞİD 26 avqust 2021-ci ildə 170 mülki əfqan və 13 Amerika əsgərinin öldürüldüyü hücuma görə məsuliyyəti öz üzərinə götürüb. CNN xəbər verir ki, Şərifullah Pakistan kəşfiyyatı və Mərkəzi Kəşfiyyat İdarəsinin birgə əməliyyatı nəticəsində Əfqanıstan-Pakistan sərhədində yaxalanıb.
Bu günlərdə Konqresdə çıxış edən ABŞ prezidenti Donald Tramp, "Bu vəhşiliyə görə məsuliyyət daşıyan terrorçunu ələ keçirdiyimizi elan etməkdən məmnunam”, – deyərək Pakistana dəstəyə görə təşəkkür edib. Pakistanın baş naziri Şahbaz Şərif də Trampa minnətdarlığını bildirib.
Amerika ordusu 2021-ci ilin avqustunda Əfqanıstandan çıxarılandan sonra Taliban Kabilə, sonra isə bütün ölkəyə nəzarəti ələ keçirdi.
Ağ Ev, Kabil Hava Limanına hücum etməyi planlaşdıran İŞİD qrupunun liderinin 2023-cü ildə Taliban tərəfindən həyata keçirilən əməliyyatda yaraqlının kimliyini paylaşmadan öldürüldüyünü bildirmişdi.
FTB agentləri tərəfindən sorğu-sual edilən Şərifullahın 2016-cı ildə İŞİD-ə qoşulduğunu və birdən çox hücumda rol oynadığını etiraf etdiyi də bildirilir.
İŞİD yaraqlısının ötən ilin martında Rusiyanın paytaxtı Moskvada baş verən bombalı hücumda iştirak etdiyi bildirilir. Şərifullah deyib ki, o, hücumu həyata keçirən silahlılara videolar vasitəsilə silah və partlayıcılardan necə istifadə etməyi öyrədib.
22 mart 2024-cü ildə “Crocus City Hall” konsert zalına edilən hücumda ən azı 145 nəfər həlak olmuş, 500 nəfər yaralanmışdı. Hücumu yenidən İŞİD öz üzərinə götürmüşdü. Rusiya təhlükəsizlik qüvvələri insidentlə bağlı 4 İŞİD yaraqlısını ələ keçirmişdi. Şərifullahın bu şəxslərdən ikisinə təlim keçdiyini təsdiqlədiyi bildirilir.