Dağıstanın İzberbaş şəhərindəki məktəblərdən birinin son zəng mərasimində bir şagird mikrofona “Müharibəyə yox! Ukraynaya azadlıq!”
Bundan sonra videoda alqış sədaları eşidilir. Daha sonra bir sıra Dağıstan ictimaiyyətində məzun və anasının üzrxahlığı ilə bağlı video yayılıb. Məktəbli qız bu hərəkətindən peşman olduğunu və “sadəcə imtahanlarla bağlı stress yaşadığını, diqqəti özünə çəkmək istədiyini” deyib.
yeniyetmə və onun anası barəsində inzibati iş açılıb. Videoda anası da qızının “emosional təlaş” hərəkətinə görə peşman olduğunu bildirib. O, daha sonra əlavə edib ki, o, Putinin kursunu tam dəstəkləyir və ölkənin vətənpərvəridir, həmçinin “Ukrayna ərazisində davam edən xüsusi əməliyyatın” tərəfdarıdır.
Son zəngdən çəkilən video mayın 22-i səhər saatlarından sosial şəbəkələrdə yayılmaqdadır. Hökumətyönlü Dağıstanın teleqram kanalları bildirir ki, məzuna qarşı Silahlı Qüvvələrin nüfuzdan salınması maddəsi ilə, anası haqqında isə valideynlərin yetkinlik yaşına çatmayanları böyütmək üzrə öhdəliklərini yerinə yetirməməsi maddəsi ilə inzibati protokol tərtib edilib. Eyni kanallar məktəbli qızın şəxsi məlumatlarını dərc edir ki, bu da qanun pozuntusudur.
Dağıstan Daxili İşlər Nazirliyi şərh verməkdən imtina edib. Eyni zamanda, nazirlikdəki redaksiyasından olan mənbə bildirib ki, hadisə ilə bağlı araşdırma aparılır. Rayon Təhsil Nazirliyindəki mənbə hadisə ilə bağlı onlara məlumat daxil olduğunu təsdiqləyib, hələ ki, araşdırırlar. “Hazırda məlum olan odur ki, qız bunu sinif yoldaşları ilə mübahisədən sonra edib”, - mənbə bildirib.
Yerli məmurlar həm ana, həm də qızı açıq şəkildə üzr istəməyə məcbur ediblər. Regional hökumətdəki mənbə bildirib ki, Dağıstanın rəhbəri Sergey Melikov şəxsən İzberbaş merinə “baş verənlərə baxmaq tələbi ilə” zəng edib. Şəhər rəhbərliyi şərh verməkdən imtina edib.