Macarıstan liderinin Avropanı düşünülməmiş maliyyə və iqtisadi cəzalarla “ağciyərlərini güllələmək”də tənqid etməsindən sonra Ukrayna Rusiyanın əsassız işğalına görə beynəlxalq sanksiyaların effektivliyini tərifləyib.
Avropa İttifaqı, ABŞ və digər hökumətlər tərəfindən biznes, ticarət və səyahətlərə qarşı misli görünməmiş sanksiyalar Rusiyanın dəstəklədiyi separatçların apardığı müharibənin sonunda on minlərlə rus əsgərinin fevral ayında Ukraynaya hərbi müdaxiləsi ilə nəticələnməsindən sonra tətbiq edilib.
“Avropa iqtisadiyyatını öldürən sanksiyalar deyil, Rusiyanın hibrid müharibəsidir”, – deyə Ukrayna Xarici İşlər Nazirliyi iyulun 15-də bildirib.
Əvvəlcə Macarıstanın Baş naziri Viktor Orban müsahibəsində deyib ki, sanksiyalar geri götürülməsə, Avropa iqtisadiyyatı ölüm riski ilə üzləşəcək.
“Əvvəlcə özümüzü yalnız ayağımızdan vurduğumuzu düşünürdüm, amma indi aydın oldu ki, Avropa iqtisadiyyatı öz ağciyərlərini vurub və nəfəsini kəsir”, – deyə Orban Macarıstan radiosuna açıqlama verib.
O, qaz və yanacağın qiymətinin artmasına istinad edərək, mövcud vəziyyəti “dözülməz” adlandırıb.
Orban Brüsseldə “dəyişiklik anını” proqnozlaşdırıb və “sanksiya siyasəti yanlış fərziyyələrə əsaslanıb və dəyişdirilməlidir” deyib.
Orban son illərdə Brüsselə meydan oxuyarkən Moskva ilə əlaqələri genişləndirib və o, Macarıstanın Aİ üzvləri ilə Rusiya qazının kəsilməsinə dair danışıqlarda sərt şəkildə geri çəkilib.
Moskva beynəlxalq sanksiyalara qarşı sanksiyalar və digər tədbirlərlə cavab verib, o cümlədən qaz və digər mallar üçün əvvəlcədən razılaşdırılmış ödənişlərin dollar və ya avro əvəzinə rubla edilməsində məcbur etməyə çalışır.
Orban deyib ki, sanksiyalar “Ukraynaya kömək etmir” və “Avropa iqtisadiyyatını öldürmək” təhlükəsi yaradır.
“Xatırladıram ki, sanksiyalar on minlərlə ukraynalının həyatına son qoyan, yüz minlərlə mühüm infrastruktur obyektini xarabalığa çevirən və məcburi olaraq milyonlarla insanın evlərini tərk etməsinə səbəb olan Rusiyanın dövlətimizə qarşı başlatdığı genişmiqyaslı müharibəyə cavab olaraq tətbiq edilib. Sanksiyalar təcavüzkar dövlətin törətdiyi cinayətlərə görə məsuliyyət daşımasına kömək edir, həmçinin onun müharibəni davam etdirmək imkanlarını zəiflədir”, – deyə Ukrayna nazirliyi cavab verib.