Britaniya kəşfiyyatı gündəlik xülasəsində Rusiyadakı müharibəyə dəstək mövzusuna toxunur. Müəlliflər iddia edirlər ki, rəy sorğularına görə, hazırda daha az rusiyalı müharibənin davam etməsini istəyir. Onlar nəşrin adını çəkməsələr də, açıq şəkildə “Meduza”nın Federal Mühafizə Xidmətinin sorğuları ilə bağlı materialına istinad edirlər. Sentyabrın sonunda səfərbərlik başlayandan bəri müharibə bir çox ruslar üçün getdikcə daha çox hiss olunur. Qarşıdakı bir neçə ay ərzində döyüş meydanında əhəmiyyətli qazancların olmaması ilə, Kremlin müharibəni hətta səssiz şəkildə dəstəkləməsi də getdikcə çətinləşəcək. Hesabat müəllifləri belə qənaətə gəlirlər.
Müharibə Tədqiqi İnstitutunun (ISW) hesabatının ilk mövzusu Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Dnepr çayının sol sahilinə çıxmasıdır. Mütəxəssislər Ukrayna bayrağının çay kranında qaldırıldığını əks etdirən videonu yerləşdirən Karlson könüllülərinin xüsusi hava kəşfiyyatı bölməsinə istinad edirlər. Kəşfiyyatçılar orada ayrıca vurğuladılar ki, bu, Ukrayna Silahlı Qüvvələrinin Xerson vilayətinin işğal altında qalan hissəsində sonrakı əməliyyatları üçün tramplindir.
Həmçinin, ISW İranın İRNA xəbər agentliyinə istinadən, Baş Qərargah rəisi Məhəmməd Baqirinin Rusiya müdafiə nazirinin müavini Aleksandr Fomin ilə görüşü barədə məlumat yayıb. Tərəflər ABŞ-ın sarsıdılmış hegemonluğu, Suriyadakı hərəkətləri və son olaraq hərbi əməkdaşlığı müzakirə ediblər. Hansı əməkdaşlıqdan söhbət getdiyi məlum deyil. Yəqin ki, bu, İranın kamikadze pilotsuz təyyarələrinin və ya yüksək dəqiqlikli raketlərin tədarükü barədədir.
ABŞ-ın İran üzrə xüsusi nümayəndəsi Robert Malli deyib ki, İslam Respublikasının nüvə sazişini bərpa etmək istəməməsi səbəbindən Bayden administrasiyası İran silahlarının Rusiyaya tədarükünü dayandırmağa diqqət yetirəcək. “İran sövdələşmədə maraqlı deyil və diqqətimizi başqa şeylərə yönəldirik. Hazırda biz Rusiyanın silah tədarükünü məhdudlaşdırmağa və onu kəsməyə çalışmaqla və İran xalqının əsas istəklərini dəstəkləməyə çalışmaqla vəziyyəti dəyişə bilərik”, – deyə Malli bildirib.