Kremldən neft qiyməti qərarına etiraz
KOPE-nin son vəziyyəti və MAQATE ilə əməkdaşlıq müzakirə edilib
Ursula von der Leyen maksimum qiymət anlaşmasını dəyərləndirdi
Avropa İttifaqı (Aİ) daha əvvəl Macarıstanın veto qoyduğu Ukraynaya 18 milyard avroluq maliyyə yardımı ilə bağlı razılığa gəlib. Macarıstan, Avropa İttifaqının (Aİ) Covid-19-a qarşı 5,8 milyard avroluq yardımı təsdiqləməsindən sonra Ukraynaya 18 milyard avroluq maliyyə yardımı paketinə vetosunu geri götürdü. Avropa İttifaqı Şurasına Çexiya sədrliyi tərəfindən edilən açıqlamada, AB-nin Ukraynaya 18 milyard avro maliyyə yardımı və transmilli şirkətlərə tətbiq olunacaq 15 faiz vergi ilə bağlı razılığa gəldiyi açıqlandı. Macarıstanın veto qoyması buna mane olurdu.
Gələn il Ukraynaya 18 milyard avro verəcək AB, yardımın on il müddətində geri qaytarılmayacağını bildirərək, faiz xərclərinin böyük hissəsinin xaricdən ayrılan gəlirlər hesabına üzv dövlətlər tərəfindən qarşılanacağını bildirib. Bildirilib ki, yardım paketinin məqsədi Ukraynanın təcili maliyyə və maliyyə ehtiyaclarına, infrastrukturun yenilənməsinə və müharibədən sonrakı rekonstruksiyaya ilkin dəstək verməkdir.
Çexiyanın Baş naziri Petr Fiala açıqlamasında “Bir neçə mühüm təklif üzrə razılığa gələ bilən danışıqlar qrupunun işini çox yüksək qiymətləndirirəm. Müharibə aparan Ukraynaya maliyyə dəstəyi, minimum 15 faiz qlobal vergi və problemin kompromis həlli tapıldı. Bundan əlavə, Macarıstanın Milli Təkmilləşdirmə Planına da yaşıl işıq yandırılıb”.
Aİ ölkələri Macarıstanın pandemiya böhranının yaratdığı problemləri həll etmək üçün fövqəladə fonddan 5,8 milyard avro qrantı təsdiqləməyə razılaşıb. Qrantın Macarıstanın ölkədə edəcəyi struktur islahatları ilə eyni vaxtda ayrılacağına qərar verilsə də, ilk ödənişin yanvar ayında ediləcəyi bildirildi.
Aİ ölkələri həmçinin 2021-2027-ci illər büdcə dövründə Macarıstanın inkişaf etməmiş regionlarının inkişafı üçün üçtərəfli fondda rüşvətxorluq və qeyri-şəffaf tender sistemi səbəbiylə Macarıstana verilmiş 7,5 milyard avroluq bloklama cəzasını azaltmağa razılaşıblar.
Xatırladaq ki, Avropa İttifaqına üzv 27 ölkənin maliyyə nazirləri dekabrın 6-da Belçikanın paytaxtı Brüsseldə bir araya gəlmişdi. Gələn il üçün nəzərdə xilasetmə fondu, transmilli şirkətlərə tətbiq olunacaq 15 faizlik vergi və Ukraynaya 18 milyard avroluq maliyyə dəstəyi paketi kimi məsələlər müzakirə edilmişdi. Həmin iclasda Macarıstan ona yönəldilən vəsaitlərin dondurulacağı və konsensus əldə oluna bilməyəcəyi üçün görüşdə veto hüququndan istifadə etmişdi.