Belarus lideri Lukaşenko Rusiya-Ukrayna müharibəsinin mümkün nüvə fəlakətinə gətirib çıxara biləcəyinə eyham vuraraq, müharibənin “qırmızı düyməyə basmadan” bitməli olduğunu deyib və müharibənin əvvəlində baş tutan İstanbul danışıqlarına işarə edib.
Avqustun 6-da Ukrayna qoşunlarının Kursk vilayətinə daxil olması ilə Rusiya və Ukrayna arasında müharibə Rusiya ərazisinə keçərkən, Belarus lideri Aleksandr Lukaşenko Rusiyanın dövlət televiziyası “Rossia-1” kanalında deyib ki, müharibə mümkün nüvə hücumu və ya fəlakətinə çevrilmədən bitməlidir. Lukaşenkonun bu açıqlamaları prezident Vladimir Putinin Ukraynanın sərhədyanı əməliyyatı ilə bağlı “sülh danışıqları qeyri-mümkün oldu” deməsindən sonra Rusiya televiziyasında səsləndirməsi diqqət çəkib.
2022-ci ilin martında keçirilən İstanbul danışıqlarını danışıqlar üçün dönüş nöqtəsi kimi göstərən Lukaşenko, “İstanbulda geniş danışıqlar masası quruldu və tərəflər müharibəni bitirəcək razılaşma çərçivəsində razılığa gəldilər. Hesab edirəm ki, tərəflər qırmızı düyməyə basılmadan tez bir zamanda masa arxasına oturmalıdırlar”, – deyib. Müharibədən ən çox Ukrayna, Rusiya və Belarusun zərər gördüyünü vurğulayan Lukaşenko, “Qərbin bizi bir-birimizə qarşı qoymaq tələsini dayandırmalıyıq”, – deyib.
Lukaşenko həmçinin Rusiyanın mümkün sülh danışıqları ilə bağlı güzəştə getməli ola biləcəyinə işarə edib. Rusiyanın sonradan işğal etdiyi Zaporojye və Xerson bölgələrinin İstanbul danışıqlarına daxil edilmədiyini xatırladan Belarus lideri, “Məncə, İstanbul danışıqlar prosesi yenidən canlanarsa, Ukrayna Zaporojye və Xerson bölgələrini işə salmaqla danışıqlara başlaya bilər. İstanbulda ilkin razılaşmanın şərtlərinə Luqansk və Donetsk Xalq Respublikalarının və Krımın Kiyev administrasiyası və tərəfindən tanınması daxil idi. Lukaşenko həmçinin Rusiyanın Ukraynanı ifrat millətçilərdən təmizləmək tələbinin qüvvədən düşdüyünü bildirib və “Ukraynada heç bir ekstremist qalmayıb”, – deyib.