BYD üçüncü Avropa zavodunu Almaniyada qurmağı düşünür
Fredrix Merz: “Biz özümüzü müdafiə edə bilərik”
Bir müddətdir iqlim fəallarının və ekoloqların hədəfində olan İlon Mask Almaniyada zavod tikintisi zamanı məhv etdiyi ağaclara görə yenidən tənqidlərin mərkəzindədir.
Peyk analizlərinə görə, Berlin yaxınlığında “Tesla” zavodunun tikintisi zamanı təxminən 500 min ağac kəsilib. Peyk görüntüləri 2020-ci ilin martından 2023-cü ilin mayına qədər ərazidə 329 hektar meşənin kəsildiyini göstərir. Bu, təxminən 500 min ağaca bərabərdir.
Almaniyada fabrikin tikintisi ciddi etirazlara səbəb olub. Hətta “Tesla” sahibi İlon Mask polisi solçu etirazçıları azad etdiyinə görə tənqid etdi.
May ayından iqlim fəalları fabrikin planlaşdırılan genişləndirilməsinə etiraz edirlər. Bir qrup hətta bir işıq dirəyini yandıraraq fabrikin istehsalını bir neçə gün dayandırmışdı.
Nümayişçilərdən biri olan Karolina Drzevo şirkətin elektriklə işləyən avtomobillər istehsal edərək təbiətə hörmətlə yanaşmasını tənqid edərək dedi: “Almaniyanın ən quraq bölgələrindən birində ətraf mühitin böyük bir hissəsi artıq məhv edilib. Meşələrin genişlənməsi və buna görə də daha da mühafizə olunan içməli su sahəsinin məhv edilməsinin və təhlükənin qarşısı alınmalıdır”.
İyul ayında “Tesla” zavodunun illik istehsalı 1 milyon avtomobilə çatdırmaq üçün genişləndirilməsi Brandenburq əyalətinin Ətraf Mühit Nazirliyi tərəfindən təsdiqlənib.
Obyektdə dizel yanacağı, boya və alüminium sızması da daxil olmaqla onlarla ekoloji qəza qeydə alınıb. “Tesla” bu qəzalarla bağlı heç bir açıqlama verməsə də, tikinti zamanı və fəaliyyətə başlayandan bəri bir neçə insident yaşandığını bildirib.